Jag planterade träd i 27 dagar utanför Morowa, ca 450 km norr om Perth om jag minst rätt. Detta var i Maj-Juni.
Jag och min polare la helt enkelt upp en ad på Gumtree där det stod "2 fit (Vi är inte så vältränade egentligen men viljan är stark!) swedes looking for any farm work, WA prefered" osv, skrev att vi hade bil och erfarenhet av hårt jobb etc.
Gick några timmar sen blev vi uppringda och efter 5-10 min i telefonen var vi erbjudna jobb.
Finns olika sätt att plantera träd, vissa använder sig av maskiner men vi körde rätt så analogt.
"Plantern" såg ut ungefär som en bazooka (ca 1 meter lång), stoppade ner en själk som var fäst i en kubiskt formad jordkropp (ca 5x5x5 cm) högst upp i toppen, planterade den genom att köra ner plantern i marken, öppnade genom att trampa på en slags hävstång så att den näbbformade botten öppnar sig och roten går ner ca 15 cm i marken. Efter det stampar man precis framför plantan så att hålet täpps igen.
Plantera, gå 4 meter (+-10 cm högst), rince and repeat. 27 dagars arbete, 9-10 timmar om dagen och 3 dagars ledigt totalt. tjänade ca 130 sek i timmen.
lite pix
Planterar" target="_blank" class="bb-url">http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/426815_101519295... träd
Trädrad" target="_blank" class="bb-url">http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/396783_101519732...
Plant" target="_blank" class="bb-url">http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/599342_101519295... trees everyday
Var jobbigt de första dagarna men så fort man fick kontroll på blåsorna så var det lugnt. Planterade ungefär 3000 träd om dagen (per person), dvs minst 1,2 mils promenad varje dag.
Vi var 10 pers + the boss på farmen som köpte all mat och väldigt ofta öl till oss. Boende ingick också. Lagade i stort sätt alla måltider tillsammans.
Hade det riktigt nice denna månad, jobbade hårt och tappade säkert nått kilo eller två trots all ölkonsumption. Riktigt värt, har ju hört historier om folk som plockar apelsiner och meloner för pissbetalning och kommer tillbaka med en kass rygg på köpet.. not very nice.
edit: planterade eucalyptus och acacia-träd. En sjuk grej förresten haha, det var ett gruvföretag som hade fått i uppdrag att plantera acacia-träd som en kompromiss eftersom gruvorna inte är så miljösnälla. Så de planterar sina typ 100 000 träd som de fått i uppdrag, men istället för att låta dem växa så planterade vi Sandalwoodnötter precis bredvid, en slags parasitnöt som sög åt sig fett med näring från acacia-träden som blev små som fan medans sandalwoodträden växte till sig och producerar olja som säljs dyyyrt som fan i asien och används till traditionella (typ religiösa) oljor och parfymer.. Australien i ett nötskal