Ursprungligen postat av kinarolf
Kina hade mycket stora problem med falska ”native speakers”, alltså till exempel araber (inget ont menat om araber nu) som kom till Kina och ”såldes” till studerande därför att dom såg rätt ut, medan dom inte ens själva kunde tala engelska. Formellt ställer man nu strikta krav på akademisk utbildning, lärarbehörighet, erfarenhet och språkkunskaper. Men som man säger, ”i västerlandet finns regler, i Kina finns möjligheter.” Jag tror det blir väldigt svårt att ta sig igenom regelverket och hitta jobb i Kina utan en akademisk utbildning, ingen erfarenhet, och inte ha engelska som modersmål om man arbetar från utanför Kina. Däremot finns möjligheter att göra det inne ifrån Kina om man går direkt till en skola, och skolan är villig att hjälpa till. Det räcker inte med att tala ”flytande engelska”, alltså skolengelska eller vardagsengelska. Man måste ha fördjupnings kunskaper, och nära nog ingen accent. Kinesiska studerande har ofta väldig kluriga och djuplodande frågor om varför det så eller så. Jag har dock sett flera svenskar som fått jobb här som har andra kunskaper, som civilingenjör i mekanik, psykolog, fotograf, osv, och dom undervisar i sina specialämnen, men på engelska, låt vara bruten engelska och svensk-engelska, men det gynnar eleverna. Kina värderar kunskaper över formaliteter, men det gäller att demonstrera och visa dom. Helst söker skolorna nu lärare med livserfarenhet, alltså personer med 20 till 30 års yrkeserfarenhet, även om det inte är i att undervisa i engelska. Etnicitet spelar en viss roll, en Australiensare som var tredje genrationens etnisk kines, blev lite arg när han vägrades status som native speaker, trots att han aldrig varit i Kina eller kunde något kinesiskt språk.
Visst har det blivit lite hårdare på sistone men det är fortfarande inga problem att få jobb som engelska lärare i Kina som icke native speaker och det är verkligen inga problem att få jobb som exempel kindergarden-teacher.
Jag känner en hel del som jobbar som engelska lärare som inte är native speakers med en engelska som är rätt så tvivelaktig för att vara engelska lärare.
Däremot blir allt otroligt mycket enklare om man har en examen, erfarenhet och hela paketet speciellt nu när de ändrat visumreglerna och det kanske har blivit svårare att jobba olagligt så som folk gjorde för(?).
Och vad är det för skitsnack att "Kina värderar kunskaper över formaliteter", skitsnack. Allt handlar om status i Kina och formaliteter ger en del status, ju bättre uni. man gått på desto mer status får man o.s.v.