Ursprungligen postat av Urijah
Oavsett växelkurs så föredrar jag att bara växla in runt 1000 SEK innan jag åker. Skönt att ha lite kontanter så att man klarar av mat, hotell och taxi de första dagarna utan att behöva leta efter en ATM direkt när man landar(inte för att det är svårt att hitta en i Bangkok).
Men att växla in mer än det känns onödigt.
Min åsikt åsikt överestämmer ganska bra med din, brukar själv ta 30000 tb från forex på arlanda sen tar jag ut större lite belopp i atm "20000 till 30000" tb åt gången,",för uttagsavgiftens skull" .
lagomt för att inte bli ställd, inte mer än att man kan avvara dom vid ev "tappa alla pengar på en kväll " fenomen,
börja räkna på kurser var jag får mest ids jag då rent inte, inte för att jag är rik, men det känns knystat att "snika" sig så tycker jag , det handlar om småpengar om man inte stannar en längre tid, Skillnaden blir inte så stor ,ville jag spara pengar så skulle jag stanna hemma och enbart äta potatis,,med lite falukorv ibland