Det skulle både bli dyrt och arbetsamt med anonyma jobbansökningar visar den utredning som Uddevalla kommun gjort. I stället satsar man på mångfaldsutbildning för cheferna. Personalchefen säger att det varit mycket diskussioner på kommunen om införande av anonyma jobbansökningar.
Man har studerat
Melleruds kommun som kört modellen i ett antal år. Där har det visat sig att det är ytterst få som använder den anonyma blanketten.
- När vi bestämt att kalla fem personer till intervju blir det ju ändå offentligt och då finns det risk att det blir diskriminering ändå, säger han.
källa: Bohusläningen [betalsida]
Det är väl varken många jobb tillgängliga eller särskilt mycket invällare i Mellerud, antar jag. I Dalsland skulle en neger sticka ut kolossalt mot befolkningen i övrigt.