Stockholm har helt klart ryckt upp sig när man kommer till centralen, även om tunneln till t-banan fortfarande är vedervärdig och plattan är ett jäkla slumställe. Men tror att fler får en positiv bild av Stockholm nu som resande än tidigare, då man i princip möttes av den absolut fulaste platsen som går att hitta i Stockholm.
Däremot har det blivit ännu sämre med gatorna runtomkring, det jobbas på men ser fruktansvärt fult ut. Det blir inte bättre av att det fullkomligt dräller av utländska yrkestiggare så att man på vägen till drottninggatan räknar antalet tiggare i minst 20+ st och de är stundtals väldigt påträngande. Det är ganska jobbigt att se dem för en som kommer utifrån stan och inte är van vid att se folk sitta på gatan och tigga pengar.
Trafiken i Stockholm är väldigt hetsig och tar dåligt hänsyn till gångtrafikanter. Det är speciellt märkbart när man jämför Göteborg där bilisterna är väldigt noga med att släppa fram gångtrafikanter och sen komma till Stockholm där bilisterna inte verkar veta vad bromsar är. Denna trafik är också nåt av det första som man som besökare kommer i kontakt med och även ser väldigt mycket utav under sitt besök.
Jag gillar att man i Stockholm är bättre på att ställa sig i rulltrappor och att man låter folk kliva av t-banan och bussen innan de går på. I Göteborg så går de som är på perrongen på bussen/spårvagnen innan folk har hunnit stiga av vilket är rätt så sjukt när man inte kommer av för att så många ska kliva på.
Miljön i Stockholm är rätt så trevlig stundtals, det allra bästa är närheten till vattnet på många olika ställen även centralt. Det ger staden en mysig känsla. Vissa hus är också fina, men överlag så ser man att arkitektur är inte Stockholms starka sida, den är av rätt låg kvalité. Men det är något som man ser i andra svenska storstäder med, så inget speciellt med Stockholm.
Prisläget i Stockholm är ganska markant högre än i övriga landet. Det är sjukt mycket pengar man måste betala för att ha någonstans att bo. Bostadsmarknaden i Stockholm är helt sjukt. Många som får jobb i Stockholm säger det är lätt att få jobb, men att hitta någonstans att bo är en jättestor utmaning.
Vägar och kommunikationer. T-banan är Stockholms stolthet, snabb effektiv och täta turer. Dock är det väldigt ofta störningar, vilket man märker som resenär. Det går inte att lita på att man kommer i tid. Det hör därför till det vanliga att man som resenär har koll på ifall störningar är rapporterade.
Att köra omkring med bil i Stockholm är en mardröm. Hetsiga trafikanter, tvära inbromsningar och full gas vid trafikljusen. Otroligt mycket bilar överallt och ofta väldigt långa köer, så det första man lär sig av trafiken är att krypköra långa sträckor och att det är svårt att hitta p-platser.
Är man intresserad av kommunikationer och Stockholm får man snabbt lära sig att framtiden ser mörkt ut. Det kommer bli ännu värre med kommunikationer och man bör därför undvika att åka till Stockholm med bil. Framtida arbeten vid Slussen och att Stockholm är så otroligt beroende av sina gamla slitna broar gör att det verkar egentligen bara bli värre och värre utan något slut på det. Det verkar helt enkelt vara en dum plats att ha en stad som ska växa i.
Folket i Stockholm upplever jag som trevliga, iallafall de som jag träffar i olika sammanhang. Där är det faktiskt inget att säga nåt negativt om. Det finns också jättefina och trevliga områden i Stockholm med nära till natur och annat. Jag har dock inte haft någon anledning att besöka de sk ghettona där invandrarna är i majoritet.
Nöjesparken Gröna Lund är skrattretande liten, men har ändå sin charm och känns som att åka tillbaka i tiden till 50-70 talet när det gäller standard och miljö. Jag jämför givetvis med Liseberg. Skansen är snäppet värre det är som att åka hundra år tillbaka i tiden, men det har också sin charm.
Bästa med Stockholm är skärgården. Den som inte åkt ut dit har verkligen missat något. Stockholm har en ganska stor skärgård jämfört med Göteborg. Det finns alltså goda möjligheter att upptäcka nya platser med sin båt eller om man tar en av färjorna som finns där.