Hitta diskussioner med liknande innehåll

Delta Airlines eller SAS? (Direktflyg till New York)

#13 2013-04-11, 15:42
SilentVictory
Ursprungligen postat av Endynia
Handlar inte så mycket om att jag VILL vara dumsnål, utan snarare att min tajta budget som heltidsstudent med CSN (och en dyr månad med många inköp) TVINGAR mig att vara dumsnål Enda anledningen till att jag ska åka till New York från första början är att jag har en polare där som gör praktik på FN, och att jag således kan bo gratis hos honom.

Vill gärna ha så mycket av mina få dollartz att spendera på plats än på en flygresa, men samtidigt blir jag lite orolig över turbulensen du nämner (är ingen supervan flygare, oftast ligger mina flygresor på mindre än/runt 3 timmar). Satan att jag inte bokade skiten när det ändå kostade lika mycket som delta

Inte ens säkert att ni kommer stöta på särskilt mycket turbulens heller.
Om ni nu skulle göra det så är det absolut ingen fara. Skakar bara lite grann.

Då är det större chans att kaffekokaren exploderar och ni landar i vattnet och bli uppätna av Loch Ness odjuret som simmat över till fel vatten, än att turbulensen skulle skada något.
#14 2013-04-26, 17:30
Frågan om Delta 757 eller SAS 330 är superenkel. Att åka med SAS är mycket trevligare än Delta och 330 är ett mycket trevligare plan att resa i än 757. Både JFK och Newark är skitflygplatser så där går det på ett ut.
#15 2013-04-27, 04:06
lottobarn
Ursprungligen postat av SilentVictory
Sas A333 har lite bredare säten och går att fälla bakåt mer.

http://www.seatguru.com/airlines/SAS_Airlines/SAS_Airlines_Airbus_A330.php
http://www.seatguru.com/airlines/Delta_Airlines/Delta_Airlines_Boeing_75...

Vad det gäller servicen vågar jag inte svara på, har aldrig flugit med Delta, eller ekonomi med SAS över Atlanten.



japp!

SAS såklart alla dagar i veckan. Amerikanska flygbolag är ingen höjdare i min mening, i synnerhet AA. Sen är det allmänt bekvämare med större maskin på långflygningar.