Hitta diskussioner med liknande innehåll

Egypten - dela med er!

#73 2014-02-12, 04:23
Sindacco
Ursprungligen postat av ValtraT190
Varit vid pyramidern idag, fantastiskt.

Tog du dig dit på egen hand? Och i så fall, från var och hur? Svenska resebolagen har ju inte längre utflykter till Giza och Luxor.
#74 2014-02-12, 22:17
nikitalord
Lite nyfiken, Får man fortfarande krypa in i dem, fotade gångarna och sakrofagrumet i slutet av -80 talet även gravkamrarna "kungarnas dal" nere i Luxor. I Luxor var det lite övertalning med Gizza var det då helt ok.
#75 2014-02-13, 02:19
papak
Va i Hurghada på semester med tjejen precis innan arabiska våren.
Allmänt tjatiga o jobbiga var arabstaterna, framförallt när man har en blond tjej med sig. När vi skulle handla mat på stranden så frågade den unge snubben bakom disken om han fick ta kort ihop med min tjej.
Visst, inga problem tänkte vi..
min tjej är ganska kort, så vi fick oss ett gott skratt näe snubben kliver av 2 pallar o går runt disken, han var kortare än henne. Så där står vi o skrattar åt stackaren, han blänger surt på oss o går tillbaka o upp på sina pallar.:'(
Såg inte honom resten av veckan
#76 2014-02-13, 02:26
revodneb
Har inte varit där själv, men min mamma blev i princip våldtagen av försäljare varje dag. Det gick inte ens att gå ut utan att undvika det. Om det lugnar ner sig kanske jag tar en tur över, inte annars.
#77 2014-02-14, 02:04
Sindacco
Ursprungligen postat av kopalski
Om du reser till Egypten stöder du en blodig militärdiktatur. Den nuvarande regimen störtade en lagligt vald regering och dödade därvid tusentals fredliga demonstranter. Vill du inte vara en del av detta - välj ett annat resmål!

Hellre sekulära militärer än islamister, folkvalda eller ej.
#78 2014-05-31, 09:24
MRZnr1
Var på en turristort i salma shaik för två år sedan. Var den bästa resan utomlands jag varit på. Fanns inget att klaga på, dock saker att verkligen berömma. Vi hade all inclusive på hotellet som hade flera resturanger som man kunde äta på gratis dygnet runt och de som arbetade på anläggningen var verkligen supertrevliga! Vattnet var hur fint som helst.

Vill dit igen så letar efter en resa nu! =)
#79 2014-05-31, 20:19
christery
Ursprungligen postat av MRZnr1
Var på en turristort i salma shaik för två år sedan. <klipp>
Vill dit igen så letar efter en resa nu! =)


Är du säker på att du inte var till Sharm el-Sheikh istället?

Nåväl, jag landade nära Hurghada och tog mig till El Gouna. Trevligt ställe men jag skulle nog inte sätta min fot där igen om dom inte får ordning på landet, känns lite otryggt att resa dit just nu.
#80 2014-06-01, 17:38
modesty12
Ursprungligen postat av Rubarth23
Har aldrig varit i Egypten men av det jag läser här är många kritiska. Känns dock som att ni enbart är kritiska till de typiska charter-turistorterna. När semesterorter blir överexploaterade får det ofta många negativa konsekvenser. Jag skulle uppskatta om någon som inte varit på just charterorterna kunde berätta vad de tycker om Egypten.


Hade dykcenter i Safaga (6 mil söder om Hurghada) -95-03 och ska nu åka tillbaka för första gången, till Hurghada och hotel i 3 v. Ja, försäljarna är jobbiga och ja det är skitigt (=fattigt) utanför hotelområderna) och det är med all säkerhet värre än när jag bodde där men

TIPS till alla som åker dit: stäng av de tjatande araberna i huvet, titta ovanför skräpet, sätt dig och drick te med försäljaren när han bjuder dig, se snällheten omkring dig, är Stellan (lokalölen) platt, byt ut den vilket de gör utan gnäll då många är utan bubbler, gå till lokala ställen och ät, bada i havet och inte poolen, snorkla eller dyk.

Återkommer senare när jag är tillbaka!!!
#81 2014-06-07, 23:35
Kom hem för cirkus 2 veckor sedan då jag och en polare följde med min styvfarsa som är därifrån.
Allt blir tusen gånger billligare när man får samma priser som lokalbefolkningen. En fet kebabmåltid som 4 pers utan problem äter sig groteskt mätta på gick loss på runt en hundring. Var då ett lite finare ställe vi var till också.
Var inte som de bruna små gummistrimlorna vi har i sverige, utan då var det grillade fliébitar från en ko slaktad för mindre än 2 timmar sedan. Man fryser inte ner kött ö.h.t där då det, som jag uppfattade det, bara är överklassfamiljer som äter paketerad mat.

Var både i Sharm el Sheikh och i Kairo då han hade butiker i bägge städer. Vi hälsade bl.a. på hans morsa och bröder som bor inte ens en kilometer från pyramiderna.
Var så brutalt härligt att bokstavligen gå runt hörnet 20 meter från butiken och se dessa bjässar torna upp sig över kvarteret!
Blev även en tur upp tilll ett av caféerna uppe på dynorna söder om pyramiderna så man även hade nattutsikt över en redig kaka av stan.
Tyckte Kairo var mycket härligare då det var mycket mer autentiskt och dessutom är ännu billigare än Sharm. Var alltid lika lustigt att se ett par sjuåringar (eller åtminstone väldigt små barn) på varsin 500cc hoj och ha askul
Dessutom blev man inte en enda gång stannad och pratad med som i Sharm. Var lite kul när ungarna tittade förundrat på en så man kände sig lite lagom unik.
Skrämde många ungar när jag tog ut töjningen i örat. Visserligen bara en 6mm, men tydligen är det ingen ö.h.t som töjer öronen där.
Kände mig även som ett helgon när det var en pojke inne i kvarteret vid pyramiderna som tittade länge och väl på mig när jag satt bak i bilen. Gestikulerade att han skulle komma fram till mig varefter jag berättade mitt namn och frågade om hans. Skakade hand med honom varvid han fick världens största leende och sprang iväg till sin kompis i en närbelägen tuktuk och började tjattra entusiastiskt med enstaka blickar och pekningar mot mig

Men åter till turistandet:
Inne i turistorterna är det en självklarhet att man frekvent blir stannad och pratad med. Dock aldrig någon som är direkt otrevlig, om det mot förmodan händer räcker det med att man hotar med ordet "polis" så blir man lämnad ifred.
Vid turistaktiviteter vill folk väldigt gärna att man lämnar dricks. Undviker själv dessa aktiviteter då jag föredrar att sitta på på café med vattenpipa samt röka på då och då. Så länge man inte viftar freknetiskt med jointen kan man röka på nästan var man vill så länge inte polisen ser det.
Om det förmodan händer ger man snuten någon hundring lite diskret, mutor fungerar exakt överallt för vad som helst. Gäller bara att ha någon hum om vilken summa som är lämplig för vad samt kunnna "the game".
#82 2014-07-05, 18:03
Tellusstar
Stämmer det att västerländska killar kan vara eftertraktade hos egyptiska kvinnor?
#83 2014-09-01, 17:38
modesty12
Ursprungligen postat av Tellusstar
Stämmer det att västerländska killar kan vara eftertraktade hos egyptiska kvinnor?


Inte direkt. Även i dagens 2014 blir inte dessa mötet så många att fakta/sanna rykten skulle uppstå.
Bodde där i 8 år, kände till ett förhållande eyptisk kvinna-man från europa och hundratals i motsatta hållet.
#84 2014-09-21, 06:42
wonkan75
Egypten är fint tack vare röda havet och snorklingen, men allt annat är tyvärr bara skräp. Dammigt och äckligt:'(