Jag tycker det är viktigt att man lyfter fram alla utgifterna men också i vilken del man bor och hur stor lyxen är för att man ska få en klar bild hur bra man bor.
Så här såg min lista ut. Jag hade en stor 45m2 stor etta på Koh Samui med stor soffa, platt-TV, kyl, vattenkokare (inget kök att laga mat i men vem bryr sig när man beställer hem mat för 10kr).
Tillgång till stor fin community pool och ett gediget gym, 24h security, trevlig och hjälpsam personal.
När man har roligt eller slösar pengar på saker man inte behöver så går det åt extremt olika från månad till månad så det har jag inte inkluderat. Vill man inte lära sig thailändska så är ju engelska ett måste, därav man till slut skriver allt på engelska och t o m TÄNKER på engelska .
- Budget: 31000
- Internet: 450 (5MBit)
- 3G (backup internet): 150
- Rent: 10800 (electricity + water)
- Laundry: 560
- Food: 6500
- Water: 200
- Soap: 150
- Haircut: 100
- Toothbrush + toothpaste: 60
- Transportation: 2400
- Visa run: 1240
- Dentist: 85
- Phone bill: 200
- Insurance: 930
- Fun, material: ???
Total: 23493 THB
Allt som allt var det bra med lyx till en billig peng. Jag rekommenderar dock inte Samui utan det finns bättre ställen att bo på. Naturen är dock underbar.