Hitta diskussioner med liknande innehåll

Thailand, farligaste landet för utlänningar?

#1 2013-08-23, 01:21
Xehke
Är Thailand det farligaste landet för utlänningar? Har sett flera dödsfall där människor har "hoppat" från höga höjder och "tagit sina liv" trots att det finns saker som tyder på brott.

Några fall kommer här. (Varning för väldigt grafiska bilder.)

http://www.bestgore.com/murder/sweden-man-suffocation-death-pattaya-hote...
http://www.bestgore.com/murder/vacation-throw-death-36-floor-resort-thailand/
http://www.bestgore.com/murder/germany-tourist-murder-thrown-hotel-death...
http://www.bestgore.com/murder/foreigner-fall-38-storeys-to-his-death-pa...
http://www.bestgore.com/murder/south-korea-woman-throw-to-death-pattaya-...
http://www.bestgore.com/suicide/british-citizen-commit-suicide-pattaya-thailand/

Listan kan göras betydligt längre. Verkar helt sjukt att så många utlänningar skulle åka till Thailand för att sedan hoppa från ett fönster/tak eller hänga/kväva sig själva.
#2 2013-08-23, 02:01
Secreto10
Fan vilken sjuk sida..
#3 2013-08-23, 02:06
Xehke
Ursprungligen postat av Secreto10
Fan vilken sjuk sida..


Vad som är ännu sjukare är ju vad som pågår i Thailand...
#4 2013-08-23, 02:23
Nojzwtflol
Somalia verkar inte vara top 3 land heller.
#5 2013-08-23, 02:48
Igorrr
sluta skrämma upp mig, min brorsa har varit i thailand 5 månader nu haha, fast han bor på säkert ställe
#6 2013-08-23, 04:01
Xehke
Ursprungligen postat av Nojzwtflol
Somalia verkar inte vara top 3 land heller.


Fast hur många är det som åker och semestrar i Somalia?
#7 2013-08-23, 06:45
MrJonte
Folk som har hoppat brukar för de mesta ha kärat ner sej sedan blivit av med all deg och sedan tagit livet av sej i ren ångest.

Men du behöver definetivt inte vara rädd för att komma ner hit. Har bott här ett bra tag nu å aldrig sätt lr haft några problem själv.

Skulle aldrig vara rädd här nere oavsätt vart ja gick lr körde.

Han på första bilden hade säkert nån stryp fetish som gick fel.

Är man skyldig nån pengar så kan de även sluta illa men de kan ju även ske på andra ställen.
#8 2013-08-23, 06:51
MrJonte
Ett annat exempel på farligare platser skulle kunna vara Brasilien, östeuropa, Afrika mm

Har även varit i en del av dom länderna med men alldrig haft några problem har även varit dyngrak och gått i skumma gränder utan att de hänt något.

De ända land å ända tillfälle som jag har varit med om ett rån försök va i paris precis runt hörnet vid de museum som mona lisa finns. Va vid en bankomat när två araber kom och ville att ja skulle ta ut max belopp de slutade med att ena fick en armbåge så att han flög å sedan hjälpte den andre honom att ta sej där ifrån medans ja väntade på degen
#9 2013-08-23, 07:31
PsychoRastaSkinhed
Den där sidan drivs av en konspiratorisk högerfjant som aldrig satt sin fot utanför USA. Går man på sådan där vinklad media så får man skylla sig själv för allt man kommer missa i livet.
#10 2013-08-23, 08:09
wzbz
Det är ett mycket säkert land. Så länge du inte är helt störd i huvudet (vilket iof många är som åker dit) så är det värsta du kan åka ut för att du betalar överpris för en taxi.
#11 2013-08-23, 08:38
housepussy
det ligger en del i trådskaparens budskap måste jag säga.

jag har hört en skröna om en polares polare som hade hyrt en bil i thailand och råkat ut för en olycka med en thailändare. thailändaren begick ett uppenbart trafikförseelse (som typ kört mot rödljus) och krockade med polarens polare. i domstol därefter dömde domstolen till thailändarens fördel med motiveringen att om polarens polare inte hade rest till thailand så hade olyckan aldrig hänt.
thailänderna vet att rättsväsendet alltid missgynnar utlänningar så det är märkligt att så många utlänningar dör i thailand.
varför dör det inte lika många utlänningar i andra populära länder som spanien, turkiet, etc?
#12 2013-08-23, 09:01
Pumpzor
Haha snacka om köttfärs!