Ursprungligen postat av Motobike
Är inte någon rutinerad thailandsbesökare, bara varit här några dagar och ska snart åka vidare. Men man kan leva sjukt billigt här i Bangkok bara man är lite snål o typ tar bussen och sånt. Verkar inte kosta mer än några kronor så länge det är lokalbussar.
Men allt beror ju på vad man ska göra. Orkar man inte stå och vänta på bussar är det klart att det blir dyrare. Samma om man inte klarar av lite enformig kost, halvsunkigt boende eller liknande. Man kan ju bo gratis som en luffare på gatan om man vill.
Bussar kostar 8 thb för dom vanliga utan ac, typ 14 thb för dom med ac, och så finns det gratisbussar också, dessa priser gäller för kortare sträckor i stan, vet inte om det blir dyrare om man ska ta sig från ena änden av linjen till den andra.
Ofta tar bussen inte längre tid än en taxi, och ibland till och med snabbare, t.ex. från Siam till Nana då sträckningen av Rama 1 därimellan är enkelriktad undantaget bussar, och är som sagt extremt billigt för den som så önskar
Åker man buss så får man dessutom en bättre överblick om man är på sightseeing