Ursprungligen postat av PsychoRastaSkinhed
Förhoppningsvis gör de sig av med monarkin helt och hållet. Prinsarna som finns har jag hört att inte ens rojalisterna gillar.
Nu finns det ju prinsessor man kan välja på också! Och om inte jag misstar mig så måste nästa kung/drottning bli godkänd av nån kommite. Dom politiska spelen bygger mycket på vem som sitter vid tronen, så att dom kommer slopa monarkin helt och hållet i ett land där man är villig och dö för sin kung är inte troligt.
Ang vad som skrev, ja det blir väl landssorg och typ landet ska stänga ner i X antal månader, men turistorterna har väl stängt max 1 vecka eller så innan dom dunkar upp skiten igen för o dra in sina pengar. Att det skulle bli farligt förstår jag inte, är väl säkert nån enstaka utlänning som skrattar åt det och åker på däng men annars finns det väl inget att oroa sig för.