Ursprungligen postat av fkney
Okej, då vet jag.
Ej funderat på det faktiskt. Alla tips mottages tacksamt.
Tack

Kommer gärna med tips, men då vore det bra att veta vad du vill se och göra. Det är inte så att jag skulle rekommendera skogsmullen med friluftsliv som största intresse att göra samma saker som personen som mestadels vill festa, eller historienörden som vill utforska historiska sevärdheter. Om du förstår var jag vill komma.
Hur länge har du tänkt bara borta? När har du tänkt att åka? Vad har du för budget? Jag förstår att du vill ha resan så billigt som möjligt. Men det kan vara bra att veta om du till exempel har tänkt resa runt i landet under 2-3 veckor, och försöka klara dig på max 5 tusen (inkl. flygkostnader) eller om du har en annan tidsplan och budget. Resekostnader etc kan påverkas beroende om du ska åka typ om några dagar eller om 3 månader. Om du fattar.
Vill du helst stanna på en och samma ort hela tiden, eller vill du resa runt? Vad lockar dig? Storstäder, småstäder, byar eller kanske en kombination? Vad vill du se och göra? Natur, historia, kultur, nattliv, shopping, något annat?