Ursprungligen postat av cyber_zeke
Jag var på Kastrup i våras, då finns det två priser på alkohol och tobak. Det ena var riktig taxfree för resor utanför EU (det var markerat med stora skyltar), sen fanns det vanliga priset som gällde för resande inom EU. Så nog tror jag att dom gör skillnad på priset alltid. Det står dig fritt att handla, men om ditt boardingkort endast är inom EU, får du inte dom riktiga taxfree priserna.
För övrigt så tycker jag din idé är ganska smart, men du måste igenom tullen också innan du kommer ut på dansk mark. Om dom tar dig med en massa taxfree varor utan att du kan bevisa att du åkt misstänker jag att du har ett litet problem.
Ja här har vi ett bra inlägg.
1) Smart ide' av TS, som du säger.
2) Hur ta sig ut genom tullen, det är ju det som är frågan.
Sen tror jag det är bättre att flyga från Sturup, Malmoo International Airport, eller vad ni skåningar nu kallar den. Nästa månad kan du flyga enkelbiljett till Makedonien för 129 kr, alltså utanför EU.
Men den stora frågan är alltså hur ta sig ut genom tullen med spriten?
Sen kan du flyga Bosnien ToR, för 338 kronor, sup på riktigt bra brännvin för 1 Euro drinken på en trevlig bar, ät fantastisk mat, drick underbart kaffe och köp med dig bra brännvin hem och ännu mer i Tax-freen på Sturup. Men nu gick jag ju OT.
Va fan tänkte jag nu, inte tax-free på Sturup utan i Bosnien såklart!