Hitta diskussioner med liknande innehåll

Allt du vill veta om Sälen - Sammanfogad tråd/mod

#37 2006-12-07, 13:23
mrharakiri
Det finns inte en snöflinga där just nu. Tror dom kommer få det svårt att öppna till nyår men vi får se.....
#38 2006-12-07, 13:24
mrharakiri
Ursprungligen postat av Tjennstroum
Som alla andra större skidorter så använder de väl sig av snökanoner?


Jo fast dom kräver en tempratur runt nollan för att fungera...
#39 2006-12-07, 13:41
mysk
Ursprungligen postat av xenix85
Någon säsongare som vet om det kan bli risk för dåligt med snö inför nyår?
Jag och några vänner har bokat stuga vid Lindvallen/Högfjället till nyår! Just nu har både Tandådalen/Hundfjället och Lindvallen/Högfjället stängt. Hur lång tid tar det från och med att det blir "vinter" och kallt till att backarna öppnar???

Tackar på förhand!


Jobbade där förra året och så fort det blir under noll dundrar dom på med snökanonerna och fyller gustavbacken . Men då detta tar några nätter/dagar så behöver det iaf vara kallt några dagar. Men det är förmodligen bara gustavbacken som kommer vara öppen då denna är prio ett. Den var öppen ett tag men blev stängd igen. Jag ska själv upp över nyår men lägger brädan på hyllan o ger plats för ölen istället. skulle rekomendera er att göra detsamma..inte kul o betala massa pengar för pissåkning
#40 2006-12-07, 16:49
FunZie
Mjo, jag börjar bli negativ. Jag skiter i att åka upp om det inte är någon snö. Får hoppas att snön faller ner snart.
#41 2006-12-07, 16:56
Normalt sett brukar det ju vara hyfsat med snö i Sälen över nyår - men det här är å andra sidan inget normalt år. Var nog många år sedan våra skidorter hade en sådan här dålig start på säsongen.
#42 2006-12-07, 17:09
Loppan
Det hinner hända en hel del på en månad, så än är väll inte hoppet ute. Tror nog att det kommer finnas snö, men sen är ju frågan om hur bra och mycket snö det finns.
#43 2006-12-08, 01:41
wahobi
Aj då. Det låter ju inte så lovande att t.o.m tjejer blir nobbade.
#44 2006-12-08, 05:53
mysk
Ursprungligen postat av Ockstaerr
Ska dit med polarna och vi är ett gäng på 10, 8 st är +20 och restrerande 2 st 19 (så klart är jag ev av dem ) så då bör det gå bra ?

Edit: Stavfel


Det vi gjorde några ggr var att ringa ner och kolla om det var OK det funkade fördet mesta sen beror det oxå helt på dagsform. Men som sagt vi jobbade där så de va lite skillnad

Sen tycker iaf jag HC är fan så mycket bättre alla andra veckor än nyår för då e de så saaaaaatans mycket folk så lär vara där typ nio för o komma in.

Men hoppas de går fint för er iaf
#45 2006-12-08, 05:54
mysk
Ursprungligen postat av Loppan
Det hinner hända en hel del på en månad, så än är väll inte hoppet ute. Tror nog att det kommer finnas snö, men sen är ju frågan om hur bra och mycket snö det finns.



Snökanonerna pumpar för fullt i sälen så nu har hoppet vänt igen : ) ni kan ju även kolla på deras webcam på skistar.se
#46 2006-12-08, 09:57
Ockstaerr
Ursprungligen postat av mysk
Snökanonerna pumpar för fullt i sälen så nu har hoppet vänt igen : ) ni kan ju även kolla på deras webcam på skistar.se



Here we go
#47 2006-12-08, 12:05
xenix85
Nu har det blivit för varmt igen.. 4 C och regn hela dagen. tillbax på ruta ett! Ska vara minus på söndag i alla fall.
#48 2006-12-08, 12:47
Dunhild
Har en stuga i Lindvallen nu över julen, men om det inte blir nån snö nån som vet om man får tillbaka pengarna då? Vi betalde dryga 11000 för en tio pers stuga/lägenhet.