Ursprungligen postat av Pretorian1
Så att dom kan beslagta det eller? Vet inte varför men jag litar helt enkelt inte på ditt råd.
Varför skulle dom beslagta turisternas pengar?
Man skall kunna visa att man har pengar och om frågan skulle komma upp så räcker det inte att man visar ett par olika bankkort och man får inte tillgång till en ATM.
Beror lite på hur du kommer klädd och en massa andra faktorer men de kan i värsta fall neka dig inträde i landet.
I ditt fall, utan att gå in på detaljer och förutsatt att du inte ser ut som en vrak när du går igenom immigration, så kommer nog frågan inte upp.
"Foreigners entering Thailand under the Tourist Visa Exemption category must possess adequate finances for the duration of stay in Thailand (i.e., cash 10,000 Baht per person and 20,000 Baht per family)."
Kommer frågan upp så är det alltid 20,000THB som gäller fastän det står 10,000THB av någon konstig anledning och det gör ingen nytta att argumentera på plats för det vinner du aldrig.
Du kanske bör göra lite research innan du skjuter ner folk som försöker hjälpa dig i all välmening?