Ursprungligen postat av Snapcount
Joo-o.., men i Mars ?
Fungerar det ?
(var i April för två år sedan via Österrike, och möttes utav
snöstorm, och avstängda motorvägar så jag fick köra söderöver mot Italien istället)
Ja, det kan vara lite varierande. Åkte en tripp för ganska exakt ett år sedan där vi först brände ner till Innsbruck. Där var det -4 och snö. Dagen efter åkte vi över Brennerpasset och ner mot Garda i Italien. När vi kom över på "rätt" sida bergen blev det + 18 och sol istället.
Så jag tror det finns god chans till att möta våren lite tidigare än här hemma. Särskilt eftersom att vi åker så långt söderut denna gång.
Anledningen till att vi tar egen bil ner är för att min fru och ettåriga son flyger ner och möter upp oss. Dels skall både barnvagn och massa grejer med ner, och sedan vill jag inte ha någon kass barnstol i nån hyrbil där nere när vi skall åka runt. Enklare med egen bil där man vet vart man har allting och kan packa lite extra.
Sen får ju jag en veckas tur med grabbarna ner, som också väger in en del.
Har alltså dryga 360mil ner fördelat på en vecka. Sitter o kollar lite på vad som blir lämpligast. Stanna på lite olika ställen i Tyskland eller Alperna, kanske något ställe i Frankrike, eller bränna snabbt ner mot Spanien och lägga lite krut på någon av städerna där?
Frankrike ser jag mest som ett jobbigt transit-land av någon underlig anledning.