Italien, vilken stad rekommenderar ni och varför? samt sevärdheter mm

#13 2020-01-30, 09:02
ErikAxelKarlfeldt
Florens, går att ta en halvdag eller heldag i Pisa också som ligger någon timme bort med tåg. Du kan lätt spendera en vecka bara i Florens och närliggande städerna/byarna.
#14 2020-02-02, 15:20
Salavat-Julayev
Venedig, Florens, Milano eller tillomed Rom är sevärda städer.
Ligurien med Genua är väldigt fint.
Aldrig varit söder om Rom men funderar på en tur till Neapel.
#15 2020-02-02, 15:23
Redoxreaktion
Ursprungligen postat av Luzern
Mühlbach skulle passa dig fantastiska omgivningar som saknar motstycke i Europa


Sydtyrolen är säkert fint men inte särskilt italienskt kulturellt sett
#16 2020-02-02, 15:27
Schnuppfen
Ursprungligen postat av ErikAxelKarlfeldt
Florens, går att ta en halvdag eller heldag i Pisa också som ligger någon timme bort med tåg. Du kan lätt spendera en vecka bara i Florens och närliggande städerna/byarna.


Kan rekommendera samtliga städer från Rom och norrut i Italien. Det råder stora skillnader mellan Nord - och Syditalien, vad teknisk standard beträffar. I Rom och Norditalien har man samma bekvämligheter som i Sverige.

Dessutom sätter Italien sina återvändare från Kina i karantän - till skillnad från Sverige -,så man slipper oroa sig för Coronaviruset där.
#17 2020-02-07, 13:52
retarded-dick88
Ursprungligen postat av Pwman
Tjena Flash!

Tänkte att jag lånar tråden.

Jag och tjejen ska åka till Italien hade vi tänkt, i Augusti. Läste runt på dem trådar som finns att det kan vara en varm månad att åka i och mycket andra turister men vi är flexibla. Kan åka i September också.

Vi hade tänkte att vi skulle flyga ner till Rom eller Milano och sedan ta tåget vidare runt om i landet. Vi hade planer på att vara iväg i 2 veckor så det finns ju tid att se sig om kring tänker jag? Men förstår att det finns ställen som kräver några extra dagar att utforska, tex. Rom.

Men om vi ska säga såhär, vilken/vilka städer är absolut mest värda att besöka? Vi tänkte mest att dricka gott, äta gott och kolla in så mycket sevärdheter som möjligt. Vad tror ni att man ska ha i budget för att kunna äta och dricka gott varje dag, räcker 1000kr/person/dag?

Kom med förslag, gärna på ställen som är guldklimpar som många missar

Tack på förhand! :thumbsup:


Florens och Siena är absoluta favoriter. Toscana i stort är fantastiskt att köra omkring i. Men det underlättar med bil. Vi brukar räkna 2000kr / dag men vi är familj med två barn, 7 och 11 år.
#18 2020-02-07, 13:58
Fernandoboy
Turin är en väldigt trevlig och fin stad. Passa på att besök Cuneo samtidigt. I övrigt: Florens, Rom, Siena, Verona. Skulle inte rekommendera Milano eller Venedig.
#19 2020-08-03, 11:53
Ken Dryden
Ursprungligen postat av Jannebigplay
Rom är ett absolut måste. Vatikanen, vandra runt utanför Colosseum och klättra upp på höjderna för att se ut över Forum Romanum och sedan promenera bland ruinerna. Glassen är gudomlig och varenda byggnad andas historia.


Ska åka till Rom i höst. Var ska man bo? Vilka stadsdelar är trevliga?

Jag tågluffade en gång dit och kvarteren runt centralstationen var riktigt ruskiga.