Ursprungligen postat av mimimex
Nej, det blir ingen resa till Österrike på tisdag. Mötet blev inställt och jag var tvungen att avboka hotellet. Jag avvaktar till mitten av maj.
Har läst att Danmark stegvis kommer att öppna upp igen efter påsk, men antar att det är forfarande inte tillåtet för svenskar att resa från Kastrup?
Informationen är knapphändig, jag har läst på danska sidor och det står inte så mycket om när de kommer att låta svenska medborgare resa in i landet.
De öppnar förskolor och skolor. Har fortfarande kvar begränsningen på 2 eller 10 personer som får träffas.
De har inga datum eller någon offentliggjord plan för öppning framöver utan det beror på hur det går nu. Smittan har ju spridits för långsamt, de vill ha igång en kontrollerad spridning och börjar det skena blir det nog strypning igen.