Ni som är i Thailand, berätta hur Corona-situationen märks hos er?

#49 2020-04-04, 20:52
Enok1Halvar
Ursprungligen postat av AlexxxZ
Det är inte regnsäsong i Thailand denna tiden, inte i Bangkok/Centrala och Norra Thailand i all fall =)

Och inte vet Hen att det det är Lockdown i Ko chang så trolltråd
#50 2020-04-05, 09:48
MrGeeky
Tack för alla frågor. Ska gör mitt bästa för att besvara dem som fullödigt som möjligt.

Ursprungligen postat av S.O.Stolp
Ok, intressant. Då kan man alltså leva relativt normalt dagtid.


Ja det skulla jag påstå. Åtminstone här på Koh Chang, och möjligtvis även på fastlandet i Trat, men det har jag ingen egen erfarenhet av. Det finns så klart begränsningar då i princip alla turistattraktioner har stängt, men att överleva vardagen är inga problem.

Ursprungligen postat av AlexxxZ
Det är inte regnsäsong i Thailand denna tiden, inte i Bangkok/Centrala och Norra Thailand i all fall =)

Fel av mig. Däremot lågsäsong men som sagt något helt annat.

Ursprungligen postat av VikingAndy
Var gör du där förutom att gå ut på barer? Dykning? Fisketur? Segla mm Hur är växelkursen just nu?


Eftersom både barerna är helt nedslängda och inga båtturer längre går blir det ganska lugna dagar som fördelas mellan hotellet, stränderna och restauranger. Skulle kolla in vattenfallet här på ön, men var nedstänkt pga lågt vatten. Var flera som kom precis efter mig och fick bli besvikna, så det var bara vända hem igen. Hur en Yamaha 155 scooter för 400bht/dygn så är dock inga problem att ta sig runt på ön. Växlingskursen är horribel. Runt 3,2 Bath på 1 SEK


Ursprungligen postat av Svennehura
Är det inte bara white trash och förståndshandikappade som åker till Thailand?

Bara om du levt under en sten de senaste 30 åren.

Ursprungligen postat av Onebiker
Har priset på Singha ökat i och med viruset?

Inte vad jag har märkt. Var inte på BigC här om dagen och kollade upp priserna.
Stor Singha 62baht
Liten Singha 37 baht
Chang 52 baht

På restaurangerna har jag inte noterat några ockerpriser.

Ursprungligen postat av nerdinside
Hur fungerar ditt visum i landet? Måste du förnya det trots du inte kan lämna landet eller hur fungerar det för dig?


Skickade en fotokopia på mitt pass till konsulatet och så skickar dem tillbaka nått papper som får användas just nu för att förlänga visumet just pga COVID-19.
#51 2020-04-05, 09:52
MrGeeky
Ursprungligen postat av Juli14
Tror på Trolltråd,men du kan överbevisa mig med en bild på dig och dagens Bangkok post eller liknande
Tyckte mig läsa du åkte till Ko chang,är du medveten att i princip allt är stängt där med?


Tror ganska få är sugna på att hänga ut sig själv med bild på FB, men kan fixa med lite andra bilder så du slipper fundera på huruvida jag är ett troll eller inte.

Ursprungligen postat av Enok1Halvar
Och inte vet Hen att det det är Lockdown i Ko chang så trolltråd


Jodå, det är lockdown här med, men inte på samma sätt som i övriga Thailand. Tydligen något lokalt tjafs mellan guvernören i Trat och lokala styret här på ön. De ska ha haft något möte igår, men vad som kom ut av det mötet vet jag inte och allt detta är endast sådant jag snappat upp av hotellpersonal och andra så kan inte ta gift på att det de facto är så.
#52 2020-04-05, 10:10
desperatodeluxe
Hur fungerar det med sex?
#53 2020-04-05, 10:22
MrGeeky
Ursprungligen postat av Juli14
Tror på Trolltråd,men du kan överbevisa mig med en bild på dig och dagens Bangkok post eller liknande
Tyckte mig läsa du åkte till Ko chang,är du medveten att i princip allt är stängt där med?


Ursprungligen postat av Enok1Halvar
Och inte vet Hen att det det är Lockdown i Ko chang så trolltråd


Bevis nog?
https://i.imgur.com/1gxDVga.jpg
#54 2020-04-05, 10:31
MrGeeky
Ursprungligen postat av desperatodeluxe
Hur fungerar det med sex?


Antar att folk har sex på ungefär samma sätt här som hemma, men antar att du syftar på prostituerade. Eftersom jag själv inte letar efter dessa har jag ingen aning om eller hur vanligt förekommande det är nu i dessa dagar. En kvalificerad gissning är nog att utbudet blivit kraftigt begränsat sedan de stängt alla klubbar och barer.
#55 2020-04-05, 11:11
MrGeeky
Ursprungligen postat av Kalas-Kuken
Sprider sig sjukan sämre i Thailand ? är det pga varm luft eller karantänsåtgärder ?

Hur hårt har de satsat på stoppad smittspridning ?


Är ingen expert på området, men jag har ingen anledning att misstro de siffror myndigheterna redovisar, även om det precis som i hela övriga världen finns ett enormt mörkertal. Här verkar premiärministern snarare vilja skrämma livet ut folk så att mörka siffror skulle nog inte tjäna hans syften särskilt mycket. Utveckligen i Thailand gällande COVID-19 går att följa här (Department of Disease Control): https://ddc.moph.go.th/viralpneumonia/eng/index.php

Gällande åtgärderna som vidtagit här är de så klart extremt mycket mer långtgående än i Sverige. Överallt står flaskor med handsprit och munskydd delas ut på alla hotell. De som reste hit efter 21 mars eller däromkring är tvingade att rapportera sin hälsostatus via en app varje dag, samt ta en selfie och skicka in. För dem som reste hit innan det är det inte ett krav, utan bara en rekommendation.

Det finns flera polisiära/militära checkpoints mellan alla provinser där alla stannas och kontrolleras. De kollar egentligen bara febern. Samma sak gäller när du ska in på affärer och restauranger. Vakter eller annan personal finns nästan överallt för att kolla febern, och flera ställer släpper inte in någon som inte bär mask.
#56 2020-04-05, 11:35
MrGeeky
Rättelse: Finns tydligen 13 provinser i Thailand som ännu inte har ett enda bekräftat fall. Dessa är:

1. Kamphaeng Phet
2. Chai Nat
3. Trat
4. Nan
5. Bueng Kan
6. Phangnha
7. Phichit
8. Ranong
9. Nakhon Nayok
10. Satun
11. Sing Buri
12. Samut Songkhram
13. Ang Thong
#57 2020-04-05, 13:01
Lasse Berghagen
Ursprungligen postat av beaver_se
Precis, regnet har vi på hösten, hur som nu inför utegångsförbudet så var det en del hamstring. Dock köper inte thailändarna på sig en massa toapapper, utan här var det rusning efter öl och alkohol bland thailändarna.


Njae. I Bangkok är sommaren regnperioden och vidare in på hösten.
#58 2020-04-05, 13:38
beaver_se
Ursprungligen postat av Lasse Berghagen
Njae. I Bangkok är sommaren regnperioden och vidare in på hösten.

Nu skall vi inte vara petiga, regnet i Bkk börjar i Juni-Juli men mest regnande är i Oktober-September. Eller

Ofta brukar jag vara nere under den tiden så man orkar vara ute då det är typ runt 32 grader. Deras sommar är lite för varm för aktiviteter.
#59 2020-04-05, 14:26
Lasse Berghagen
Ursprungligen postat av beaver_se
Nu skall vi inte vara petiga, regnet i Bkk börjar i Juni-Juli men mest regnande är i Oktober-September. Eller

Ofta brukar jag vara nere under den tiden så man orkar vara ute då det är typ runt 32 grader. Deras sommar är lite för varm för aktiviteter.


Du fick det dock att låta som att regnperioden enbart var hösten. Nåväl.
#60 2020-04-05, 14:29
Vad gjorde du förra året samma tidpunkt?