Ursprungligen postat av Dumhetsmuseet
Om jag tittar på ett exklusivt ställe som behållit sina höga priser behöver jag inte veta att det finns vandrarhem och campingstugor i Sverige. Frågan är varför priser inte sänkts. Kanske stänger de hellre ner tillfälligt än att sänka priset och få folk att tro att det alltid är så billigt?
Det är inte bara exklusiva ställen som är dyra. Jag antar att du syftar på lite finare hotell och liknande.
Jag har sett fritidsboenden/sommarstugor, folks hus etc finnas ute för uthyrning. Dessa kan vara riktigt dyra per vecka, speciellt under högsäsong. Har sett priser på 15-20 tusen per vecka. Det är då inget exklusivt med dessa ställen. Särskilt sommarstugorna kan vara rätt alldagliga, men folk betalar ju framförallt för läget. Om de ligger i populära turistorter, bland annat längs västkusten, så kommer folk att betala ändå.
Sedan finns det lite dyrare campingplatser i Sverige med. Vi kan exempelvis ta Varberg som exempel. Populärt under sommaren, och Apelviken är en femstjärnig campingplats. Lite varierande priser. Sökte på en vecka i juli. En vecka i en större stuga (20 kvm) skulle kosta 10 575 kr. 4 bäddar. Några stugor för 5880 SEK. Men det är för 2 pers i en bäddsoffa. Det går att få in en tredje person, men denna får sova på en brits där maxvikten är 50 kg. Somliga skulle tycka att det är dyrt att betala närmare 6000 kr för en vecka, när man får sova i en bäddsoffa. En vecka på deras lägenhetshotell skulle kosta 15 790 kr.
Finns garanterat mer prisvärda campingplatser, visst. Men de ligger inte alltid där folk vill semestra i första hand. Du verkar tro att alla campingplatser är billigare/mer prisvärda än mer exklusiva boenden.