Har funderat länge på att skaffa mig en lägenhet söderöver, och är väl guldläge för köp i Turkiet just nu.
Om man jämför med typ Spanien och Portugal, får man ett lyxigt nybyggt tvåvånings penthouse vid medelhavskusten I Turkiet, för samma pris som något mögelskadat fallfärdigt i skogen i dom andra länderna.
OK, inte ens Turkarna vill bo i Turkiet, pratade med en Turk nyligen som skulle gå i pension, han sålde sin lägenhet i Turkiet och tog sin pension i Sverige i stället.
Och har hört att väldigt många utlänningar som brukade häcka i Antalya området har flyttat, detta även innan Corona krisen.
Men väl där nere, bara man håller käft och bara tar det lugnt finns det mesta man behöver på plats för ett gott liv.
Vrålbilligt är det med.