Ursprungligen postat av Hew18
Ditt synsätt är en tydlig demonstration på hur hjärntvättad du är. Det har inte mkt högre dödlighet än vanlig influensa, så inga restriktioner öht är motiverade, och i princip inga pengar har gått till att faktiskt skydda de som faktiskt är i lite farozonen, det vill säga de äldre och sjuka. Vilket är egendomligt om det nu är ett sådan stor hälsokris. Men mkt pengar har ändå försvunnit i svarta hål under denna period, till saker som inte har något med viruset att göra.
Öppna upp för vaccinerade med spårningsapp, karantän, etc är inte samma sak som öppna upp. Jag hörde för ett år sedan att restriktionerna bara skulle vara några veckor, nu över 1 år senare ingen skillnad, utan snarare tvärtom, inget prat om vaccinpass då, men nu är den här, så det har gått bakåt. Varför skulle det gå framåt det närmaste året? Asien i synnerhet finns det inga tecken på att det kommer återgå till det gamla vanliga någon gång snart
Du kan ju börja med att läsa på lite, jämför dödstalen mellan tidigare influensaperioder så lär du få ett hum om hur stor skillnaden är. Och att vi inte har ett tidigare grundskydd mot just denna Covidvariant gör det inte bättre!
Anledningen till att restriktionerna sätts ett par månader framåt är pga att vi helt enkelt inte kunnat förutspå hur viruset kommer att spridas och muteras, ju längre tid det går desto mer data lyckas vi samla på oss.
Ursprungligen postat av OlleViero
Du har missat att man började hela vaccinationsgrejen just med gamla och sjuka!? Sedan har man gått nedåt i åldrarna.
Då restriktionerna varat så länge så inser väl kanske även du att det är lite värre än en vanligt influensa!?
Det är en mycket konstig smitta som uppträder på alla möjliga sätt. En del har det utan att ens märka av det. Jag hade lite feber några dagar och grannen låg i respirator 10 dygn. En bekant var sjuk förra sommaren och har ännu inte fått tillbaka lukt och smak.
Det är egentligen inte så märkligt. Vi är alla ganska olika, olika blodgrupper, olika immunförsvar, olika fysisk form, så vi kommer alltid drabbas olika oavsett vilken sjukdom det handlar om.
Har du fel typ av funktionsnedsättning i något organ så kan du drabbas extremt hårt av en enkel influensa medans resten av befolkningen kanske bara får milda symptom.
Jag tycker personligen att vi i Sverige haft bra åtgärder och hade folk bara följt råden så hade det fungerat hyfsat. Men nog mycket OffTopic om det!
Ett stort problem i Asien är att det är brist på vaccin, och de som får in vaccin köper sämre sorter från Ryssland och Kina.
Ja, de får vaccin som ger ett visst skydd, men det är inte lika effektivt som dom vi har. Och ja det finns tillgång till bättre vaccin även i stora delen av Asien, men ytterst begränsat som jag förstått det. Så du måste nog antingen ha pengar eller bra kompisar för att få tillgång till det i dagsläget.
Därför är jag rätt säker på att det kommer dröja ett tag innan dom öppnar upp helt där borta. Men dom kommer försöka öppna upp för turister så fort dom kan då det handlar om så många miljarder i intäkter dom förlorar på att hålla stängt! Och där det finns pengar finns det alltid en vilja att få ta del av kakan!