Vilka fler misskötta myndigheter som är skattefinansierade levererar inte tjänster som är mänskliga rättigheter? Och... vilka tjänster ÄR rent av mänskliga rättigheter?
Faktum är ju att den framförhållning man behövde ha bara två år sedan inte längre verkar räcka, och den fantastiska framförhållningen som TS har kanske inte heller räcker om ytterligare två år in i framtiden.
Det verkar ju vara tydligt att det inte är den
bristande framförhållningen som är problemet, utan det är myndigheterna som inte lyckas utföra sitt uppdrag - något som vi betalar för.
Då kan man ju fråga sig om det är myndigheternas fel att det ser ut som det gör eller om det är asen som satt i system att utnyttja köfunktionen på ett sätt som ingen normalt funtad svensk skulle göra?
Det var en kuggfråga, båda är skyldiga. Båda problem måste hanteras separat.
Sluta skuldbelägga normala skötsamma svenskar!