Ursprungligen postat av whatthedeuce
Många av oss har sett Sällskapsresan, filmen som gjorde att Gran Canaria inte längre behövde göra någon reklam för att folk skulle vallfärda dit.
Det fungerade ett bra tag. Vi var där unfer många år & Playa del Ingles / ”Nueva Estocolmo” växte.
Fram till 2010 var det bra drag. Både Yumbo & cirkeln vid kyrkan pumpade på. Men sen hände något, långt innan Covid. Yumbo tappade trycket, den falska Hard rock på hörnet försvann, det blev glesare mellan strandbarerna & nästan alla nattklubbar i ”hålet” vid kyrkan Templo Ecumencio lades ner.
Idag är det sågott som övergivet, med staket & rasriskÂ… vad hände?
Jag var på Playa del Ingles för ett antal år sedan, var väl ok då.
Men jag kom att tänka på detta som du säger, dock gäller det andra orter.
En oväntad ort som verkar tagit stryk är Bad Gastein. Hotellen längs med huvudstråket hade inte råd att byta fönster, utan hade spikat igen med playwood. Kom man på andra sidan älven, så var det rena rama ruckel. Såg ut som en spökstad.
En annan stad som jag noterat gått helt under isen, var Pula. De var ju stora på 80-talet och byggde bland annat en pyramiddisko med tillhörande tivoli. Helt nerkört och nedstängt.
https://i.redd.it/rqjcib6idqy41.jpg
Jag tror helt enkelt att det finns inte tillräckligt med människor för alla resmål. Samt att 40-talisterna som sitter på mycket av pengarna, har börjat vekna.