Ursprungligen postat av Retsina
Det har jag aldrig sett. Och jag Åker tåg ofta.
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Kan vara jag som är förvirrad. Det kanske inte ens var i Sverige.
Nej då, det fanns tidigare. Det var t.o.m. en liten lekplatsdel inne i vagnen! Det var dock på de äldre och långsammare tågen, inte snabbtågen.
Angående barn i första klass: jag väljer själv ofta första klass enkom för att få lugn och ro, men vuxna kan störa mkt de med. Fattar inte hur man kan ta sina privata samtal högljutt gafflande via mobil så att alla runt omkring hör. (Gäller såväl i första klass på tåg som på tunnelbanan.) HUR kan man tro att det är av minsta intresse för omgivningen och man måste ju fatta att alla runt omkring tvingas lyssna på ens högljudda gaggande. Tämligen hänsynslöst mot omgivningen utöver bristen på egen värdighet.
Finns väl dock ingen regel som säger att man inte får prata i mobil/låta/störa i första klass, det är väl mer något som många, dock uppenbarligen inte alla, tycker är underförstått.
Jag hade aldrig åkt i första klass med barn om jag inte var säker på att de skulle vara tysta. Skulle dock inte låtit mina barn störa i andra klass heller, för den delen. Bebisar och koltåldernkids kan ju vara svåra att resonera med men jo, 5-åringar och uppåt klarar av att visa hänsyn och förstår utmärkt när de blir tillsagda.
Mvh
Surkärring