Ursprungligen postat av cylek
Har pengar, så det är endast för att komma undan billigt när jag väl är utomlands. Revolut lät ju overkligt bra när jag googlade, finns det några nackdelar?
Inte som jag ser det ärligt talat.
Lunar är en svensk kopia som dök upp när de såg att Revolut fick 100,000-tals kunder på bara något år. Revolut är värt hundratals miljarder. Klockrent extrakort som jag använder utomlands och funkar hur smidigt som helst. Inga avgifter eller växlingsavgifter, slipper byta valuta (kortet märker av vilket land jag är i) när jag gör kortköp etc.
Däremot tror jag det är en avgift om du tar ut mer än 2000 SEK (motsvarande) i automat per månad. Du får kolla upp det närmre. Men man använder väl kort mestadels överallt i världen nu oavsett var man är eller hur liten butiken man handlar hos är.
Men lunar kan nog funka lika bra, har dock inte kollat närmre på dem. Men vet att de försöker göra exakt det Revolut gör.