Åkte ner mot Malmö från Stockholm på nattåg för kanske 14 år sedan
När jag stiger in i rummet är det redan natt och folk ligger och sover i rummet. Det är alltid släkt och ingen säger ett ord till varandra under hela färden. Ingen tänder lampan i något skede.
Jag lämnade väskan på golvet där jag tror att den inte är i vägen. Har en uppfattning om vilken säng jag ska ha och det ligger inte någon person i den sängen.
Eftersom jag dumt nog inte tänder lampan för att se vart jag kan hänga av min jacka så tar jag med mig den upp. Tar också av mig kläderna i översta delen av våningssäng och försöker låta bli att inte störa den som ligger under med mina rörelser. Har vinterjacka plus lite kläder i denna 90 säng så blir det lite obekvämt men det går.
Hade jag gjort om detta idag hade jag lyst med mobilen för att kunna hitta vart jag kan hänga av mig och antagligen tagit av mig åtminstone byxorna innan jag hoppar i säng.