Ursprungligen postat av negergrannen
På semester just nu, och möter mycket britter (unga brittiska grabbar, 18-23) och mycket ryssar. Ryssarna är bara svin i hur dom beter sig, och britterna dricker kolossala mängder med öl, nästan alltid fulla, går runt i fotbollströjor och raggar på ett jävligt obehagligt sätt på tjejerna. De tar inte ett nej. Ryssarna beter sig typ likadant, men är inte lika fulla, iallafall inte lika ofta i mitt tycke. Båda dessa är jävligt högljudda och gapiga också, och får känslan av att britterna anser sig vara jävligt överlägsna oss andra, vetifan varför men så är det.
Känner ni igen detta beteende hos dessa människor och vad är era erfarenheter? Polaren hamnade i klinch med en britt i ett grabbgäng igår då han bad de hålla käften.
Håller helt med dig. Svenskar är tråkiga, finnar likaså. Norrmän kan vara roliga, likaså danskar, men de är inte så lätta att komma nära inpå. De gillar inte oss dryga, besserwisser svenskar. Men värst i mitt tycke är nog britterna, precis som du sa. Dåligt ölsinne och dryg attityd. Och deras tandhygien verkar eftersatt för jag tycker mig ofta se dem med flera saknade tänder.
Mer än 260 miljoner människor har ryska som modersmål, men det bor bara ca 143 miljoner i Ryssland, så ryssarna du pratar om är oftast balter, ukrainare eller från någon annanstans. Sanktionerna får de flesta ryssar att stanna hemma eller välja mer luxuösa resmål, där du knappast träffar dessa sunkiga britter. Men visst, dåligt beteende finns i alla läger.