Ursprungligen postat av christery
Månne hur länge pass/visum eländet tar. Det kan nog bli ganska tight om tid.
Men jag har inte varit till cam så jag ska kanske inte säga nåt, men är det som i Thailand så tar allt en jäkla tid när man har bråttom. Murphys lag, du vet.
mm, nu nar du sager det sa ar jag radd att du kan ha ratt.
Ja sa ar det, dar-emot nar man inte har brattom och aker taxi sa kor dom som Kamikaze-Piloter fran WW 2..
Kanske battre anda att bli blast pa nagra dollar in till och ut fran stan av nagon taxi-slusk for en natt, slipper man loosa hela 82 $ iaf.
Ursprungligen postat av Gabrio
Att flyga till och från Siam Reap är extra dyrt förmodligen just pga att det mest är turister som flyger dit. Jag flög först till Phnom Penh och var där några dagar. Sen åkte vi minibuss till Sihanoukville och Siam Reap.
Efter turerna var vi trötta på bussar så då flög vi från Siam Reap till BKK och det blev betydligt dyrare än vad det kostade att flyga från Vietnam till Phnom Penh.
Vi åkte minibussar istället för bussar vilket jag rekommenderar. Någon dollar dyrare men bekvämmare.
Im a loner, men det kanske gar att aka mini-buss anda.
Ursprungligen postat av Gaspar
Det är Thai och betyder iväg, iväg. Man kan även använda ah pai som betyder gå iväg. Men jag tror inte att hundarna gör någon skillnad. Visa dock inte tänderna och flackande armrörelser. Det kan ha motsatt effekt.
Tack for tipset
bara vantar pa att fa sla halvt ihjal en uppkaftig hund-jaอel..
Bar Expander-Batong, kopte den pa Beach Rd for 300 Baht. Naam fick betala 250 for sin [Thai-price] sa det far man val anse som ett bra pris..