Ursprungligen postat av podofil1981
Det har du förmodligen rätt i, och jag tänkte mest på att mina modeller kanske skulle uppfattas som eskorter. Men mina modeller jag anlitat i Sverige har ju alla varit födda i Sverige, vilket förmodligen gör det lite lättare.
Jag kan tänka mig att det skulle bli större problem om jag exempelvis anlitat en Romsk tjej från exempelvis Rumänien som modell.
Har även bott på små hotell, och fotograferat där, men inte där heller har det varit några som helst problem.
Ja, även de på små hotell kanske ser dig och henne och bara kanske tänker att "jaha någon som ska ha lite kul" och så länge du inte är allt för frekvent återkommande så lär de knappast bry sig. Det är ju trots allt alltid en risk att konfrontera en gäst och få vill ha onödigt tjafs så länge det inte stör andra gäster eller blir i en större omfattning.
Sen att du checkar ut tidigt kan ju bara tolkas om "ändrade (res)planer" eller att nu var ni färdiga med det roliga. Men så länge man inte drar dit värsta ludren plus att man inte stör eller är frekvent återkommande så är det nog rätt lugnt. Kan nog blir mer uppmärksammat om man släpar in rumäner och bulgarer, framförallt sådana som ser romska ut.
Så som sammanfattning kan man säga att så länge man inte stör andra gäster, bråkar med personal eller släpar in allt för knepigt folk så är det nog ganska lugnt.