Det är rätt svårt. Jag och en polare liftade faktiskt samma sträcka som du planerar tidigare i sommar. Fast med mål Malmö främst då, men det är ju i princip samma.
Vi började runt 10-11 tiden, och vi försökte i kanske 5 timmar. Vi stod längt en väg först och sedan gick vi runt på en rastplats och letade efter folk. Men alla skulle till Dalarna och fira midsommar. Men vi fann en turkisk lastbilschafför just när vi hade gett upp. Han skulle åka från Örebro ända till Turkiet. Han var asschysst, gav oss mat, dricka, tuggumi, cologne och han gjorde te åt mig för jag hostade som fan.
Han kunde dock inte ett ord engelska, så det blev mest nån blandning på tyska och turkiska som man skulle förstå. Men det var spännande.
Men det kanske är lättare nu när folk åker neröver och inte ska fira midsommar.