Hitta diskussioner med liknande innehåll

Inrikesflyg Usa

#13 2007-10-10, 12:54
Stromstrom
Ursprungligen postat av McEvil
Vart hittar man billiga biiljetter för att åka inrikes i usa. Har googlat och letat som en galning men inte hittat några bra alternativ.


Själv brukar jag använda travelocity.com när jag bokar.
#14 2007-10-10, 13:51
paggan
Ursprungligen postat av alver
Jo, men om man ska åkta till exempelvis Miami. Avståndet till flygplatsen är lika långt från båda städerna.


Fast just Miami trafikeras endast från Kansas City, Missouri och då med bolagen jag skrev i början av tråden.
#15 2007-10-10, 16:42
alver
Ursprungligen postat av paggan
Fast just Miami trafikeras endast från Kansas City, Missouri och då med bolagen jag skrev i början av tråden.


Vad jag försöker få fram är att det spelar ingen roll om man bor i Kansas eller Missouri då båda städerna har lika långt till flygplatsen i Kansas City, Mo. Ok?

För övrigt, kan man acceptera byten så flygs sträckorna av AirTran, American Airlines, Continental, Delta, Frontier, Midwest, Northwest, United och US Airways .
#16 2007-10-16, 12:26
O.I.S.
orbitz.com
expedia.com

Där bokade jag alla mina biljetter när jag flög runt.
#17 2007-11-15, 21:24
Onkel_Ho
kayak.com är billigast just nu.
#18 2008-04-03, 15:53
pakron
Ursprungligen postat av paggan
Japp, Missouri menade jag.
De använder inte samma flygplats. KCK för Kansas City, KA och MKC för Kansas City i Missouri.


Så här ligger det till med Kansas City (och ja, jag bor där).
Kansas City som man brukar tala om är Kansas City i Missouri. Flyplatsen är Kansas City International, MCI (Jo, MCI).
Det finns också ett Kansas City i Kansas men det är i princip en slumförort till Kansas City, Missouri (ligger precis över gränsen i Kansas). (Jag kör själv från en annan ort i Kansas genom Kansas City, Kansas varje dag till mitt jobb i Kansas City, Missouri).
Man flyger alltid till Kansas City, Missouri (MCI).
#19 2009-07-06, 17:16
melacko
Jag och min amerikanska vän ska resa från Jacksonville - Louisville helst torsdagen den 30 juli. Billigaste vi hittar är 150$ per skalle. Går det att pressa priset mer?

Och kan han boka åt mig även fast jag är svensk medborgare och inte kommer till usa förens runt den 26 juli?
#20 2009-07-12, 22:43
USA:s största lågprisflygbolag (flest passagerare) heter Southwest Airlines, och de flyger till MASSOR med ställen, kolla på deras hemsida!
#21 2009-07-13, 13:43
Segelflygarn
Flyg med Comair fran Jacksonville, FL till Cincinnati, OH istallet, om du har mojlighet.