Hitta diskussioner med liknande innehåll

Flytta till Tyskland

#49 2008-11-25, 15:57
Mr.Stanley
Ursprungligen postat av Savoy
BMW-reklamen är ju helt lysande, haha


Ja, där fick de till det. Den sitter som banner ovanför östra läktaren på Millerntorstadion som är FC St Paulis hemmaarena (har för mig att läktaren heter Gegengerade).

Det är nog den bästa reklamslogan jag någonsin sett
#50 2008-11-25, 19:55
jonaskompis
Ursprungligen postat av Savoy
Det har nog allt att göra med det, ja. Lär dig tyska. Det borde vara en självklarhet att tala språket i landet man bor i.


Jo, det har du rätt i... Jag har inte riktigt haft tid bara, spenderat en hel del tid i USA på affärsresor o har även haft lite semester o rest runt lite i europa samt så åker jag varannan helg 'hem' till stockholm så det har bara inte blivit av. Men ska börja en Tyska-kurs efter jul så får vi hoppas att de kommer igång. Sen så gillar jag att prata engelska och utveckla den (tycker det är viktigare än ett tredje-språk) så jag är lite kluven. Men det är orespektfullt att jag inte ens kan säga vart jag kommer ifrån på Tyska efter 8 månader i landet, det håller jag med om!
#51 2008-11-25, 20:28
KG_
Ursprungligen postat av jonaskompis
Tack för alla svaren, en helt annan fråga nu.

Ni Svenskar som arbetar i Tyskland, har ni någongång blivit riktigt ifrågasatta varför ni är där och varför i h*lvete ingen Tysk har erat jobb istället?

Den Tyska arbetslösheten är väl relativt hög, o när jag flög från Stockholm till Hamburg igår snackade jag lite med en Engelskman på planet om att vissa Tyskar blir väldigt fientliga och inte uppskattar oss i Tyskland? En gång började en kille skrika åt mig att jag skulle åka hem o knulla mig själv och att jag inte var välkommen i Tyskland, och samma sak hade hänt engelskmannen... Idag började snacka med en snubbe utanför kontoret när jag stod o rökte och han var även han väldigt ifrågasättande varför ingen Tysk hade mitt jobb istället.

Även i mitt jobb behövs kunskaper som i princip ingen tysk besitter, svenskkunskaper. Det finns för tillfället folk från Tyskland, BeNeLux samt Norden som gör samma jobb men för olika länder. Därmed förstår alla att den ena inte är utbytbar med den andra. Gällande arbetslösheten inbillar jag mig att de flesta som är arbetslösa saknar utbildning. Dessutom är arbetslösheten högre i öst än i väst. Jag som bor i väst och arbetar på kontor riskerar inte att möta lika mycket motstånd som vissa andra skulle kunna göra. Även om det finns undantag.
#52 2009-01-06, 22:05
Tinman
Ursprungligen postat av Savoy
Öststadsdelarna. Det betyder iofs inte alls att de är bäst eller mest välmående eller lugnast.

Marzahn, Hohenschönhausen och valda delar av Lichtenberg om du vill frossa i WT och nynassar.

Weissensee om du vill bo "vitt", ordnat och lugnt...mycket lugnt

Valda delar av Friedrichshain, Kreuzberg och Prenzlauer Berg om du vill sitta och röka på med andra i ett WG medan ni planerar dagen (ringa till mamma och tigga pengar och gå ner till puben som säljer öl för 2 euro).

De enda stadsdelarna i Berlin jag skulle undvika av "invandrar-/ghettoskäl" är Wedding, Moabit och Neukölln. Sedan finns det mycket fickor med sådana områden i Kreuzberg (Wrangelkiez, vidrigt!) och en del i östra Schöneberg (nära Kleistpark).

Zehlendorf i sydväst är Berlins enda överklass-stadsdel, sedan finns det mycket välmående medelklass i Steglitz, Wilmersdorf, Charlottenburg och västra Schöneberg. Generellt kan du räkna med att västra Berlin är mycket mer "rasblandat" än östra. Det har dock aldrig stört mig.


Tack för alla svar.


Hur ordnar man egentligen med eventuella hyresdepositioner? Låt oss säga att hyresvärden vill ha två månaders deposition!

a) Jag antar att man kan förhandla om saken, eller hur är kulturen där?

b) Själva depositionen sker den i hyresvärdens bank? Att man går dit tillsammans. Depositionen är ju en försäkring om jag som hyrestagare skulle söndra nåt. Eller betalar man den i cash och får kvitto på det? Man skall ju få tillbaka dom pengarna när hyreskontrakten löper ut.

En annan fråga. Det är väl knappast särdeles smart eller praktiskt genomförbart att börja ordna med bostad innan man har anlänt till Berlin.

Man behöver alltså telefon, köpa ett telefonkort till telefonen...och ja...hur vanligt är det med datorer för allmänheten på kaféer och sånt?


En sista fråga. Finns det några fällor man skall se upp med i ekonomisk mening när man skall hyra bostad? Det måste ju finnas något som alla går på när man kommer till ett nytt ställe.
#53 2009-01-07, 18:37
KG_
a) Jag antar att man kan förhandla om saken, eller hur är kulturen där?

Jag har visserligen inte försökt men deposition tror jag inte man förhandlar om. Det är ju en säkerhet hyresvärden ska ha om du plötsligt försvinner och inte betalar hyran. För övrigt är 2 månader fördelaktigt för dig, standard verkar vara 3 kallhyror.

b) Själva depositionen sker den i hyresvärdens bank? Att man går dit tillsammans. Depositionen är ju en försäkring om jag som hyrestagare skulle söndra nåt. Eller betalar man den i cash och får kvitto på det? Man skall ju få tillbaka dom pengarna när hyreskontrakten löper ut.

I huvudsak finns två alternativ. Det ena är att man öppnar ett sorts konto i banken. Hyresvärden har dispositionsrätt men du får räntan. Behöver man pengarna erbjuder vissa banken Mietaval, i princip ett lån. Banken garanterar att hyresvärden får pengarna om nödvändigt och du betalar några procent ränta. Det tredje är naturligtvis att du helt enkelt lämnar pengarna kontant till hyresvärden och får ett kvitto på summan.
#54 2009-01-07, 20:10
Tinman
Ursprungligen postat av KG_
Behöver man pengarna erbjuder vissa banken Mietaval, i princip ett lån.


Vissa banker?
#55 2009-01-07, 22:16
KG_
Ursprungligen postat av Tinman
Vissa banker?

Just det, jag slant på tangentbordet.
Commerzbank gör det t ex, Dresdner Bank erbjuder det till studenter.
#56 2009-01-07, 22:21
Tinman
Ursprungligen postat av KG_
Just det, jag slant på tangentbordet.
Commerzbank gör det t ex, Dresdner Bank erbjuder det till studenter.


Intressant. Soc. lär väl gå in om det behövs också.

Hur som helst söker jag inte fast bostad utan möblerat i andra hand och jag tycker marknaden är enorm, ja nästa oöverskådlig - man måste liksom vända på hela sitt tänkande. Det förefaller obegripligt att någon kan vara bostadslös i Berlin.
#57 2009-01-08, 11:12
Mr.Stanley
Ursprungligen postat av KG_
Just det, jag slant på tangentbordet.
Commerzbank gör det t ex, Dresdner Bank erbjuder det till studenter.


Hur är det med SE-Banken då? Den finns ju även i Tyskland. Kan det inte vara en fördel att använda sig av den banken då den finns i båda länderna?

Det bästa vore förstås om man kunde få hjälp på ett svenskt bankkontor med att ordna saker i Tyskland. Ger SE-Banken den servicen till sina kunder?
#58 2009-01-08, 16:16
Tinman
Vilken stadsdel, vilket område är mest ökänt? Var finns dom sunkigaste pubarna, dom mest nedgågna hororna, knarkarna, fyllona och pissbögarna...nåt ställe dit inte turisterna vågar sig. Är det Kreutzberg? Kort sagt, var vill en normal människa inte bo?
#59 2009-01-08, 18:48
KG_
Ursprungligen postat av Mr.Stanley
Hur är det med SE-Banken då? Den finns ju även i Tyskland. Kan det inte vara en fördel att använda sig av den banken då den finns i båda länderna?

Det bästa vore förstås om man kunde få hjälp på ett svenskt bankkontor med att ordna saker i Tyskland. Ger SE-Banken den servicen till sina kunder?

Vilken service banken erbjuder är nog dess anställda bäst lämpade att svara på. Mietaval verkar inte vara något som erbjuds iaf.
#60 2009-01-10, 12:41
Lucky_star
tyskland aldrig i livet jäkla nazist land och så dubbar de alla filmer så man ej fattar nått. där skulle jag inte kunna bo eftersom jag ej fattar tyska