risken att du blir stoppad i tullen pa grund av din alder ar obefintlig. dom har val egentligen bara ratt att stoppa dig i tullen om dom misstanker nagot olagligt. Om du kommer i 'lagligt' syfte ar risken att bli stoppad i tullen=0. Darmed inte sagt att dom slapper in dig utan att pratat med dig. Det kan handa att dom vill prata lite extra med dig om du verkar nervos eller ger konstiga svar i passkontrollen. Inget att oroa sig for, bara att svara arligt pa fragorna. Formodligen kan dom sakert misstnka att du kommer i syfte att jobba (olagligt), eftersom du ar ung och reser ensam. Men som sagt; var arlig sa blir det inga problem. Aven om dom tar in dig pa 'forhor' ar det ju inte hela varlden.
Ses man som en skum typ om man reser i USA sjalv som 19-aring? Egentligen beror det forst och framst VAR i USA du befinner dig. Ar du i Miami eller NYC ar det mer 'accepterat' an om du aker till en liten byhala pa landsbygden - iom att du ar turist. Men som sagt, bli inte forvanad om folk undrar varfor du ar ute och driver runt i stallet for att sitta i skolan, eller pa jobbet.
For att satta det i perspektiv:
Amerikanska 19-aringar gor ett av foljande: plugg, jobb, ingenting. Jag ar inte saker pa siffrorna, men det kanns ungefar som foljande generaliseringar galler:
- 70% av alla 19-aringar pluggar pa college. Med andra ord har dom varken tid eller pengar att driva runt. Dom upfattas som duktiga och ambitiosa och skoter sig.
- 28% jobbar. dom har inte heller tid eller pengar att driva runt. Dom upfattas lite som losers som inte kom in pa ett college, eller inte orkar plugga, men anda hankar sig fram i och med att dom har ett jobb.
- 2% varken jobbar eller pluggar. Dom lever antingen pa bidrag eller pa mamma och pappas bekostnad, och har definitivt inte pengar att driva runt. Du hittar dessa typer hangande utanfor en 7-11 eller nerknarkade hemma pa soffan. Dessa upfattas som kriminella och knarkare.
Folk i USA kommer att forsoka placera dig i nagon av ovanstaende kategorier. Formodligen kommer dom ha svart att placera dig, och darfor bemota dig lite misstanksamt. Hur skulle du till exempel sjalv bemota en sydamerikansk/afrikansk/[valfritt "udda" litet land] 19-aring som uppger sig for att vara tursit, solo, i Sverige?
Kanske skulle funka i Sthlm, men placera honom i en smastad och det blir genast mycket suspekt