Hitta diskussioner med liknande innehåll

Tre 18-åringar på roadtrip genom Sverige, hjälp med planering behövs!

#37 2009-06-02, 18:34
qwiiik
Kom till Kubiken damer så kan jag visa hur man kan supa och bli en tjötröv från att ha varit en ganska blyg liten gosse
#38 2009-06-02, 18:38
playmate
Ursprungligen postat av Krikk
Var fan tar de 100kr för en rulle med läsk? Det kostar cirka 30-35 för en kebab m. läsk

100/30 = 3,33

Du kan äta 3,33 ggr per dag!


Haha tack för den genomtänkta uträkningen, men vi ska inte äta kebab och dricka läsk varje dag

Ursprungligen postat av trupert
Jag tror ändå ni kommer få mycket mycket roligare om alla tre kan sitta fram.

Sen kan jag tipsa om att det är roligare att åka småvägar än de större vägarna. Både för den som kör och för de som åker med. Tar visserligen längre tid och drar väll mer bensin, men själva grejen är väll upplevelsen och inte så snålt som möjligt nå Danmark?


Ja, absolut. Men nu har vi inte den möjligheten utan för göra det bästa av situationen

Ja, vi kommer ju inte enbart åka motorvägarna, men tanken var att vi skulle vara i närheten av de vägarna i alla fall.


Och vi ska INTE köpa med oss sprit från Danmark eller träffa flashbackare på resan, nu får ni ge er!
#39 2009-06-02, 18:56
qwiiik
Ni måste ju besöka Trollhättan under fallens dagar
#40 2009-06-02, 19:25
Desperat_
Ursprungligen postat av kaktusagent
Exakt hur knepigt blir det om ingen är 20?

Kan man smuggla in några flaskor sprit om man gömmer de i typ väskor och under säten?

/"En som undrar"


Man får inte ta in om man är under 20, och det är mycket enklare att åka fast i tullen när man kommer åkande i bil än om man bara åker färja över.

Jag rekommenderar inte att smuggla en så liten mängd sprit, inte värt det.

Vet faktiskt inte påföljderna om man åker dit.
#41 2009-06-02, 19:27
Ursprungligen postat av Desperat_
Man får inte ta in om man är under 20, och det är mycket enklare att åka fast i tullen när man kommer åkande i bil än om man bara åker färja över.

Jag rekommenderar inte att smuggla en så liten mängd sprit, inte värt det.

Vet faktiskt inte påföljderna om man åker dit.


Böter är påföljden om det är inte så stora mängder.
#42 2009-06-02, 20:01
kaktusagent
Så du, Desperat_, menar att de kollar igenom bilen, väskor och under säten om man åker över? Värt att nämna är att vi tänker ta färjan vid helsingborg, inte bron!
#43 2009-06-02, 20:03
Desperat_
Ursprungligen postat av kaktusagent
Så du, Desperat_, menar att de kollar igenom bilen, väskor och under säten om man åker över? Värt att nämna är att vi tänker ta färjan vid helsingborg, inte bron!


Det kan hända, jag vet inte hur vanligt det är dock.

Men om de frågar er om massa saker sen verkar ni tveka så kan de nog tänkas kolla bilen, men jag låter någon annan svara på det här.

Edit:
Du kanske kan kika lite här:
https://www.flashback.info/showthread.php?t=591322
#44 2009-06-02, 20:15
kaktusagent
Kom faktiskt att tänka på den tråden efter att jag postade, så jag tog mig en kik. Just Helsingborg-Helsingör verkar vara rätt lugnt!
#45 2009-06-02, 20:41
Qnazel
Åh, vad roligt! Nu blev jag också sugen på att roadtrippa. Synd bara att man inte har körkort

Tips! Om ni ska göra uppdrag måste ni givetvis kameradokumentera allt. Och helst ha en blogg som någon kan uppdatera under resans gång.

Om ni tältar, ta med silvertejp. Funkar utmärkt ifall tältet skulle gå sönder plötsligt.

Kolla upp på kartor var det finns sjöar, så har ni nånstans att tvätta er gratis
#46 2009-06-02, 20:42
nidarodr
Försök inte sova i bilen om ni inte är dvärgar eller har en lastbil. Intalat mig själv att ha detta som en plan b i ett antal roadtrips men varje gång surt fått erfara omöjligheten av att ligga på bekvämt sätt i en bil för att kunna somna. Vid ett enda tillfälle har jag lyckats sova liggandes raklång i baksätet på en bil, och då var jag 8 år och därmed precis så kort att det gick. Däremot hade jag ordentliga ryggbesvär i ett par dagar efteråt.

i Somras körde jag stockholm-visby-oskarshamn-skanör-köpenhamn-västerås-stockholm och hade då fyllt kontokortet med ungefär dubbelt så mycket som beräknat för att ha pengar ifall något inträffade. slutade med att jag förbrukade mindre än hälften av beräknad och bara behövde tanka två gånger på hela färden. kör man från a till b gör man inte av med så mycket som man tror.

När det gäller mat har du numera både Lidl och ÖB överallt för inköp av havregryn, pasta, ravioli och en och annan lågkvallitetsfalukorv.


Annars har jag inte så mycket mer att säga än att ta me tillräckligt med kalsonger o strumpor, roadtrips e jävligt roliga, frihet kombinerat med äventyr i mild version.
#47 2009-06-02, 20:44
You better run
Ursprungligen postat av playmate
Jag och mina två vänner planerar en roadtrip i sommar som beräknas ta max två veckor och minst en. Planen är att åka från Stockholm ner mot Göteborg och sedan Skåne och eventuellt Danmark och sedan upp mot Småland och hem igen.

Eftersom att det är första gången vi förvirrade 90-talister gör en sådan resa tillsammans behöver vi nu all hjälp vi kan få av er på FB. Hur ska vi göra med mat och boende? Observera att vi inte har oändligt mycket pengar att röra oss med så tält och stormkök är det vi har tänkt att ta med oss på resan. Även engångsgrillar (något annat alternativ till det?) samt kylväskor och mat köpt på ICA eller liknande.

Vi vill vara så sparsamma som möjligt och behöver tips och råd om hur vi får en rolig och oförglömlig roadtrip utan att bo på Hilton Hotels och äta ute varje dag. Hur mycket pengar bör tas med till mat, bensin och eventuella vandrarhemskostnader? Hur genomför man en billig roadtrip på bästa sätt?



Alltså det roliga med roadtrips är ju att man itne ska planera ett skit, ta det som de kommer så kommer ni ha mycket roligare, säger jag med erfarenhet, när vi kom hem efter våran var det på droppen att bensinen räckte exakt, inga cash kvar och ingeting, men fyfan vad roligt vi hade.

TA DET SOM DE KOMMER.
#48 2009-06-02, 20:59
Felpost