Ursprungligen postat av mogge123
Tjena, behöver snabb visumhjälp angående "double entries"!
Såhär är läget: Jag åker till thailand den 9 jan och ska vara borta i ca tre månader (flyger hem från bkk den 28 mars). Jag har däremot ingen plan på var jag kommer befinna mig under dessa tre månader utan hade möjligtvis tänkt åka runt lite till närliggande länder, men med basen i thailand.
Jag hade ändå tänkt fixa visum till thailand i 60 dagar utifall att jag vill stanna där en längre tid.
Frågan är nu om det är viktigt att skriva i hur många ggr jag kmr resa in i thailand? Elr är det bäst att bara skriva en inresa och sen om jag skulle åka iväg och komma tillbaka igen se till att inte stanna längre en en månad?
Då skriver du att du ska resa runt i Thailand och grannländerna, skriv din "första" ort. Du är inte direkt den första som gör en liknande resa, de är vana.
Har du en resplan, då bifogar du helt enkelt den har du inte en resplan då skriver du ner hur du tror att du kommer att åka. Tex, Bangkok-Laos-Phuket-Kambodja-Taiwan eller hur du nu ska resa.
Om du söker ett dubbelt turistvisum då skriver du 2 gånger. Söker du ett enkelt då skriver du 1. Om du senare hoppar som en guttaperka över gränsen, spelar detta ingen större roll, förutom att du förverkar dina visum.