Ursprungligen postat av Lightbulb
Tack för svaren, Marxism-2.0!
No probs!
Ursprungligen postat av Lightbulb
Bara för att dubbelkolla, de har nybörjarkurser i kinesiska på engelska va? : )
Hmmm.. Bra fråga. Skall jag vara helt ärlig så vet jag faktiskt inte. När jag åkte dit för att studera så började jag på medelnivå direkt och då var undervisningen enbart på kinesiska. Jag tror inte jag pratade mer än ett par ord engelska med personalen under hela min vistelse där

. Men det låter rimligt att nybörjarkurserna har engelska som undervisningsspråk.
Ursprungligen postat av Lightbulb
Hur gör man med slutbetyget? Det stog att man skall skicka in engelskt, kinesiskt eller japanskt slutbetyg. Jag har ju ett svenskt dock, och vet inte riktigt huruvida man får tag i ett engelskt
Vet ej. Jag tycker nog att du skall höra med din skola ifall de utfärdar betyg på engelska direkt. Annars kan du ju alltid få betygen översatta hos en översättningsbyrå för att sedan gå till Notarius Publicus för att få det notariserat.
Ursprungligen postat av Lightbulb
När stänger de amälningen? Läste april-maj, menar de sista maj då?
Hur lätt är det att komma in? Jag skall förhoppningsvis iväg med 3 kompisar (nån hoppar väl ur). Alla har inte toppenbetyg precis (mig inkluderat) och det skulle vara surt om 2 kom in och 2 inte gjorde det. Hur bra meriter sökte du in på? Läste du något om vilka nivår "reserven" låg på?
Jag åkte dit som utbytesstudent så delar av ansökningsprocessen gick igenom mitt universitet i Sverige. Jag skulle gissa att det ändå inte är särskilt svårt att komma in på Fudan. Men sök gärna till fler skolor samtidigt. Alternativ till Fudan i Shanghai som håller hög klass är Tong Ji och Jiao Tong. Tong Ji ligger dessutom nära Fudan så skulle du vilja byta efter en termin eller dyl, så behöver du inte flytta.
Ursprungligen postat av Lightbulb
Shanghai blir det nog : ) Hoppas bara vi kan få tag i utbildning snabbt!
En sak till: Hur är området vid Fudan? Lätt att hitta en ok lägenhet i närheten?
Fudan ligger i ett nordostligt distrikt som heter Wu Jiao (五角

med Wu Jiao torget (五角场

som kärna. Kommunikationerna intill centrum (

öhh vad är Shanghais centrum egentlgen? Säg Folketstorg...) är goda och det finns (eller fanns åtminstone) många bra hyresrätter nära till Fudan.
Givet att de inte rivit området så rekommenderar jag lägenheterna på Guo Ding Lu (国定路

brevid militärskolan i närheten av korsningen där samma gata skär Han Dan Lu (邯郸路

. Lägenheterna där ligger på gångavstånd till campus (5 min, du ser campus från fönstret), är billiga och samtidigt helt okay invändigt.
När jag var där och studerade (2002-2003) så var Wu Jiao Chang ett pitoreskt litet torg kantad av gatustånd. Numera så går en motorväg rakt över torget och gatustånden med tillhörande charm är borta, men det är fortfarande helt ok.