Ursprungligen postat av Lienno
Du vet väl att jag känner till att bråte träffade wtc7. Men vad jag sa var att inget plan träffade den. Hur mycket byggnaden skadades av bråten kan ju diskuteras. Konstigt nog gav ju byggnaden vika längst ned över hela planet, exakt samtidigt. Konstigt nog föll den i fritt fall under 2,25 sekunder. Och konstigt nog verkade detta knappt ha något nyhetsvärde alls.
Det är ju mycket märkligt hur de som säger att de läst NIST-rapporten fortsätter att hävda att Wtc 7 strukturella skador skulle spelat roll för kollapsen. Antingen försöker de bluffa med oss och hoppas att vi som inte läst rapporten inte ska uppfatta det eller så ljuger man rakt av om att ha läst den och helt enkelt inte vet bättre. Jag tror väl på det första alternativet, då jag mycket väl kan tänka mig att man enfaldigt nog kan ha suttit och plöjt igenom 10 000 och inte fattat något, bara för att få känna sig lite viktig. Du har säkert precis som jag märkt hur Pad tycker om att dra till med överdrifter för att låta mer övertygande. Exempelvis i denna tråd har han dragit till saker som att " hörnet blivit helt upprivet från raset" och att han står på "rätt sida av bevisberget". Frågan är då, varför ska vi behöva acceptera att ett upprivna hörnet på wtc 7 ska spelat in i kollapsen om inte ens NIST gör det och vad är det för bevisberg han snackar om egentligen? Att något sådant, som stöder OT, inte existerar är jag ganska säker på. Om vi nu inte lever i parallella universum dvs.
NIST determined that diesel fuel did not play an important role, nor did the structural damage from the collapse of the twin towers.