Har idag hört ifrån en bekant att det står på aftonbladet att Ryanair har sagt upp sitt avtal med Girona, Barcelona, och kommer att sluta flyga dit.
Jag sökt och letat förgäves på aftonbladet i över 1h utan att hitta någonting om ämnet. Istället så hittade jag en artikel som säger att de ska öppna tre nya linjer till Girona ifrån Sverige i mars 2011.
Jag valde att ringa deras kundtjänst och fick tala med en som bröt kraftigt på ryska och jag hade bitvis svårt att förstå vad hon ville förmedla men gick bra efter ett tag.
I alla fall, hon kunde bekräfta att det stämmer att ryanair har sagt upp sitt avtal med Barcelona och att vissa flyg skulle påverkas och vissa inte. Vårt flyg den 7 mars skulle inte påverkas utav detta. Det som dock oroar mig är att hon inte har någonting konkret som säger att vårt flyg inte kommer påverkas utan hon sa "det är fortfarande tillgängligt för bokningar så detta flyg kommer inte att påverkas".
Har någon annan hört samma som mig? Har någon läst det på aftonbladet? Varför hittar inte jag artikeln på aftonbladet, har de möjligtvis tagit bort den, isf pga felaktig info?
Jag vågar absolut inte lita på kundtjänsten. Detta kan trots allt absolut vara ett pr-trick utav företaget.
Jag vet inte vart jag ska stå i den här soppan, hjälp!