Ursprungligen postat av adventureland
Åker till Girona på lördag från Säve. Mitt problem är att mitt pass har blivit väldight slitet med åren, det som ut som att det är på sitt sista šår ( vilket det är ) Men alla sidor finns kvar, om än något halvskadade. Hur noga är dem med att passet skall vara helt och fint? Är det inte den sidan där man styrker sin identitet och nationalitet som borde vara viktigast att den är felfri? Tacksam för svar.
Kan inte reglerna i detalj, men har läst att alla sidor måste sitta fast i pärmen, utan minsta tendens att vara lösa eller kunna lossa. i övrigt om skadade sidor eller dylikt vet jag ej. Säkrast är väl att du kollar med Passpolisen, men följande står på deras hemsida.
Ursprungligen postat av polisen.se
Vad gör jag om mitt pass eller internationella id-kort är trasigt?
Om ditt pass eller nationella id-kort är trasigt kan det vara ogiltigt. Vårda passet och det nationella id-kortet som en värdehandling, det får till exempel inte finnas egna anteckningar, trasiga eller lösa sidor. Om passet eller det nationella id-kortet är trasigt ska du ansöka om ett nytt.