Alltså runt åren 2008-2010 var det ju enorm mass hype om att Kina skulle exploderat totalt i välstånd på alla områden. Jag kommer ihåg Beijing OS 2008 t.e.x. (som inte känns länge sen helvete vad tiden sprungit) det snackades ju så fruktansvärt mycket alltså.
Kina skulle bli rikaste landet bla bla och det snackas ju fortfarande lite om att de ska gå om usa osv. Visst vi har sett en viss utveckling bl.a. som att städer som Detroit har försvunnit helt, vissa stora kinesiska rika magnater har kommit och folket överlag blivit "rikare" med sin kolförgiftning, men som det förutspåddes i dem åren har det ju inte blivit.
Varför har vi inte hört nåt om det här och varför i helvete har det verkligen inte diskuterats nånstans alls på flashback?????? Det är ju sjukt viktigt och sjukt intressant nu sitter vi här 2014 era förbannade sniglar