2014-10-31, 14:52
mickes418
Ursprungligen postat av takeitchill
Dessa löner betalas då inte ut till utlänningar... 800 i månaden är löner för lärare ute i byskolor på kinas fattiga landsbyggd... I Sichuan har jag en kinesisk vän som jobbar som lärare ute i en liten stad på under 100,000 invånare och han tjänar i alla fall runt 5,000 rmb i månaden.

Jag hoppas du förstår att det är en stor skillnad på storstad och landsbyggd i Kina. Jag har inte hört talas om utlänningar som far till Kina för att jobba som engelsklärare ute på landsbyggden(går det ens, det måste vara volontärer).

De flesta utlänningar(98%) som flyttar till Kina flyttar till 1st, 2nd and 3rd tier städer. Det är därför oväsentligt att ta upp Kina generellt. Och majoriteten av dessa utlänningar flyttar då till 1st och 2nd tier städer. Det är helt oväsentligt att ta upp hela Kina då.

Du kan inte referera till småstäder i outvecklade delar av Kina där verkligen minst utlänningar till hur det generellt ser ut för utlänningar i Kina. Det är bara för att du bor där och har då en välditg ensidig bild av läget.


Snälla! Läs mina inlägg, jag tog inte upp shanghai jag tog upp second tier och third tier städer.



Bullshit, nu för tiden i Kina så betalar man för marken till den man tar den av(finns dock korrupta officials ute på landsbyggden som gör landgrabs men dessa är just korrupta och när detta uppdagas så blir avsatta/fängslade). Men i många fall är bönderna eller de som bor på marken inte glada med vad de fick. En vill alltid ha mer, är vad man brukar säga.

Jag vet i alla fall nu så betalar man riktigt mycket i kompensation i second tier städer till de som bor i rivningsobjekt på prime locations runt om i city.

Nu för tiden så kan inte staten avhysa folk hur som helst vilket skedde förr.

Sedan bullshit igen. Man ger visst kompensation i Shanghai. En fd flickväns faster fick 3 nya lägenheter i Shanghai för sin gamla lägenhet som revs.


Nanning är ju knappast en landsbygd. För att snåla in så tar många skolor numera personer som studerar i Kina redan som lärare. De skiter i visumet, de behöver inte betala ut höga löner eller bonusar, de behöver inte skaffa bostäder eller betala flygbiljetter. Som sagt, i Nanning vet jag att flera skolor betalar 800 i månaden för halvtid, och det värsta är att de får en del native speakers på det. Desperation kallas det.