Ursprungligen postat av MasterBait
Jag tar jättegärna emot tips på artiklar. Så om du kommer ihåg vad det var för något.
Iofs, det finns riktigt bisarra regler som ex vis förbud mot att skildra tidsresor. Fast det kanske bara gäller TV?
Våld och sex är viktiga komponenter, där är vi helt överens!

Synd är det för jag har glömt var jag läste artikeln.
På tal om bisarra regler så finns det ju massa regler om förbud om spöken, demoner och monster. Detta är en kvarleva från Mao Ze Dong, för han hatade superstition som spöken och dylikt.
Det var ju en kinesisk film som handlade om ett spöke men eftersom censuren inte gillade temat med spöken så ändrades spöket till en goblin.
Fortfarande så är det väl inte allt för otroligt i ett land med ganska sträng censur jämfört med resten av världen så hindrar det nytänkande och intressanta historier som skulle kunnat berättats. Det måste du väl hålla med om? Ett exempel är ju "A touch of sin" som verkligen tar upp kinas problem och kritiserar makten o.s.v. med mycket blod o.s.v. En oerhört bra film men som såklart inte visades på kinesiska biografer, det är ju sådanna berättelser som griper tag i en. Men denna film var joint-finansierad med japanska producenter om jag inte minns fel. De visste väl redan innan de gjorde filmen så skulle den inte få spelas i Kina.
Men idag så är ju inte själva censuren det största problemet när det kommer till populärkultur utan som redan har sagts själva businessen i sig med pengar och korruption o.s.v.