2006-11-13, 03:13
relativ
Ursprungligen postat av Bjurra
Jag hajade till när jag såg uppgiften om 20kg eftersom jag läst om den nya begränsningen i engelska tidningar. Jag läser definitivt inte slarvigt.


Jaha, då är det väl din dator som censurerar känsliga uppgifter åt dig. Jag bokade som sagt för ett tag sen och vet att det stod där. 20 kg stod också med, men det stod att vid resor fr o m 1 november skulle det vara 15 kg. Låter som slarvläsning i mina öron i alla fall.

Du skriver även om alla fördelar med att åka med större flygbolag. Visst, men de åker oftast bara till stora flygplatser i större städer. En av Ryan airs fördelar är att de åker från (och till) småstäder. Bor man i närheten av någon sådan kan man tjäna in både tid och pengar på att slippa åka till Arlanda och liknande. Dessutom tycker jag det var en dyr biljett du bokat med RA. Jag brukar åka ToR för den summan.