Ursprungligen postat av takeitchill
Kina har ju också pumpat ut en bild nu att resten av världen inte vill att Kina ska bli rikt eller utvecklas mera och att resten av världen försöker hindra att Kina ska bli rikt samt att resten av världen inte gillar Kina. Det hör jag faktiskt rätt ofta vilket ju inte stämmer såklart någonstans. Visst, man i väst vill ha tillbaka jobben o.s.v. som försvunnit till resten av världen men det handlar ju inte bara om Kina. Liksom att man vill få kineserna mer isolerade och paranoida och skapa ett liksom "vi mot världen"-mindset. Detta mindset finns ju i Ryssland också alltså "vi mot världen".
Då brukar jag förklara att media i väst fungerar helt annorlunda mot media i Kina. Media i väst lägger bara ut (nästan bara) dåliga nyheter om både sitt eget land och om omvärlden. Det samma gäller inte i kinesisk media där man ofta inte producerar dåliga nyheter eller nyheter som är kritiska, istället brukar typ nyheter på CCTV mest handla om positiva saker samt om olika möten som ledarna har men också om kinas militär. Kinas negativa nyheter handlar oftast bara om utlandet i stor och mycket. CCTV hade ju senast ett program om problemen med de mänskliga rättigheterna i USA... Tror ni de skulle kunna ha samma program fast om Kina? Nja, jag tror inte det.
Den bilden stämmer väl rätt så bra, utan att det är USA hegemonin det gäller, inte ”resten av världen”. USA utkämpade ju, vilket är erkänt bland historiker, hela kriget mot Japan för att göra Kina till en lydstat. Det lyckades man med i fallet Japan och Sydkorea, misslyckades med Vietnam och Kina. Det publiceras väldigt mycket kritiska nyheter i Kina, men 90% gäller lokala förhållanden. Sedan finns det andra verksamma kanaler för kritik som inte finns i väst. Det går till exempel att kalla in beslutsfattare på lokal nivå till ”hearings” och kritisera. Jäkla vilka utskällningar dom kan få, och dom passar sig. Kina är så stort och mångfasetterat att det faktiskt finns väldigt lite som är av intresse för CCTV och hela landet på en gång. Brott mot mänskliga rättigheter finns i Kina, även om problemet inte är så omfattande och stort som i USA eller Sverige, men jag lovar dig, det tas upp i media, speciellt folkmedia (alternativa media i Sverige) och det kan bli jäkligt fränt och kritiskt. Man skräder inte orden. Många historiska brott mot mänskliga rättigheter i Kina som mörkats av gångna tiders propaganda har faktiskt tagits upp av CCTV nationellt.