Ursprungligen postat av Demokraturdn
Markim och Orkesta, två socknar 3-4 mil norr om Stockholm, var på gång. Verkligen inte välbesökt av turister och det fanns inte intresse bland lokalbefolkningen att upphöja området till ett världsarv. Det krävs möjligen expertkunskaper för att förstå idén bakom ett världsarv där.
Det har väl även diskuterats om att dra en tvärförbindelse från Täby till Arlanda i framtiden. Denna borde väl i så fall också delvis gå genom nämnda område. Då är det ju ganska smidigt att hänvisa till "bristande intresse" hos lokalbefolkningen. Hur många normalt insatta människor känner ens till sådana diskussioner i Stockholms medialt underbevakade kranskommuner?
Hursomhelst är ju Markim-Orkesta ett av världens mest runstenstäta områden, förutom att det bitvis är ganska naturskönt. Många cyklar och och åker motorcykel däromkring.