Har varit i Polen ett flertal gånger och håller med de flesta här om hur det är. Språket kan vara lite marigt. Äldre är mycket riktigt inga fenor på engelska, men även bland den yngre befolkningen kan det vara lite si och så. Antar att det mest beror på osäkerhet över de egna språkkunskaperna, oftast kan de mer än de tror. Och teckenspråk funkar ju alltid som backup.
Visst är det mycket betong och grått och så, men det sker hela tiden stora förändringar. Ibland till det bättre (upprustningar, nybyggen, bättre vägar m.m.), men ofta också till det sämre. Själva charmen försvinner ju när det blir mer och mer likt väst med gigantiska shoppingcentra och liknande överallt. Men det är ju som det är med det där.
Mat och dryck är riktigt billigt! Allt som oftast minst halva priset jämfört med Sverige. Vegmat blir vanligare och vanligare och framförallt då i de större städerna. Mycket riktigt är det frikostigt med sallad när man beställer "vanlig" mat. Ofta är det en tredjedel sallad, precis som det ska vara alltså.
Kan rekommendera tåg, det är mycket billigt och man får se förvånansvärt mycket. Det är inte som i Sverige där motorvägen och tåget ofta går bredvid varann, utan i Polen får man se mycket av landet som tågresenär. Ett tips är att kolla upp restider och liknande innan. För Polen är det
http://www.pkp.pl som gäller.
Se dock upp för ficktjuvar, generellt, men framför allt på tågen! Har inte drabbats själv men hört en del.
Xpat: Är själv mycket nyfiken på att besöka Kaliningrad och sett att det går dagsfärjor från Gdanskområdet. Har du testat den? Vad ska man tänka på?