2020-02-07, 14:12
retarded-dick88
Ursprungligen postat av Mysch
Hej.

Jag och sambon tänkte köra en bilresa till Norra Italien nästa sommar.

Vi bor i Göteborg och skulle vilja veta bra vägar att köra, hur mycket det te.x kan komma att kosta (hur mycket pengar ska vi röra oss med) osv.

Vi tänkte bila ner till Gardasjön som ligger mellan Milano och Venedig och ta Österiket på vägen upp igen (Salzburg skulle vi vilja åka till)

Har aldrig bilat någonstans utom i Sverige och skulle vilja kolla hur det ser ut när man åker igenom länder som te.x Schweiz och Italien.

Jag har också en Toyota CHR, skulle den klara av att åka vid alperna osv?
Hur dyr är bensinen i övriga Europa?

Har ni tips på ställen man kan utforska på vägen?
All information är välbehövig!
Tack på förhand.


Vi brukar räkna ca 10 000:- för resan t&r, utgår från Malmö. Fördelning enl nedan:
Broavgift MÖ-KPH 250:-
Båtavgift Rödby - Puttgarden 600:-
Soppa ner 2500:-
Hotellnatt (brukar bli runt Munchen på nervägen) 1250:-
Vinjett Österrike 100:-
Sen beroende på hur långt du kör på motorvägen i Italien blir det några 100-lappar.

Vi har provat både västra och östra nerfarten där den östra (A9) varit generellt bättre men det beror mycket på när på sommaren du åker och när på dygnet du passerar de stora städerna. Jag har fått tips på en parallellväg öster om A9 som tydligen ska vara kanon, och du ansluter strax söder om Munchen för vidare fart neråt.

Italien är tacksamt att köra runt i, det är inga jättesträckor och vi uppskattar Garda. Riva del Garda är sjukt turistiskt men erbjuder å andra sidan allt du kan tänka dig. (Uthyrning vattenutrustning, cyklar etc). Det finns också hotell som ligger uppe på bergssidan där du kan få sjuk utsikt (ofta billigare dessutom) över Gardasjön.

För mig är hela Tyskland Europas rövhål och finns ingenting att se. Eller jo Örnnästet Kehlsteinhaus som byggdes till Hitler. Bussresan upp blir inte lika obehaglig med en valium i kroppen.