Har nu gjort min resa och tänkte berätta hur det var för den som är intresserad.
Har alltid gillat engelsmän så jag var lite färgad redan innan och blev inte besviken. Jösses vilken personal, så bra. Allt gick smidigt hela vägen. Är ny medlem hos BA men blev uppgraderad ARN-LHR t/r. De hade lite tomt där men ändå. De fick en nöjd kund. Macka rejäl, dryck och kaffe. Kväll dit, em hem. Gick jättebra att åka mellan LHR och GTW med National Express från dörr till dörr i stort sett. Hade inte så mycket bagage, åtminstone inte på utresan, så det underlättade. Inga problem med försvunnet bagage heller. Terminal 5 helt ok.
Gatwick lite äldre flygplats men där trivdes jag faktiskt, har aldrig hänt att jag fått trivselkänsla på en flygplats tidigare. Blev även tilltalad "love" så som bara engelsmän kan och det är alltid trevligt. Hotellet riktigt bra och ingång direkt från flygplatsen.
Resan Gatwick-Vieux fort gick smidigt, och tiden gick fort. Lite bra filmer och annat via displayen vid sätet. Mat och dryck tre gånger under resan. Bad om en extra drink och det var inga problem. Var hungrig och hade gärna fått lite snacks emellan men det var jag det. Synd att det alltid tar så lång tid tills vagnen kommer fram till där man sitter bara. Men så är det ju hos alla bolag.
Hade för övrigt jättetrevligt sällskap t/r. Vieux fort är en liten flygplats och man får gå en liten bit på marken in till terminalhuset. Det var en lite annorlunda flygplatsupplevese allt som allt. Funkade fint.