Resa på semester till samma land/ö/ställe, tom samma hotell, varje år! Varför???

#25 2020-12-13, 11:59
Ursprungligen postat av ABljuger
Diskuterade med en bekant semesterresor, typ var har man varit och vilka platser vill man att besöka, då säger personen:
- Vi åker varje år i två veckor till denna ö och bor på samma hotell. Så vi behöver inte planera ngt, vi är nöjda med stället och omgivningarna, barn trivs där.
Jag bliv helt ställt! Va??? Vi gör precis tvärtom: ALDRIG samma ställe igen! Nya länder, öar, städer varje gång.
Då tänkte jag: ja, de kanske lite speciella, rädda för nya platser eller ngt.
Men sen hörde jag samma sak fr person 2 och sen person 3...

Så jag undrar VARFÖR? Varför resa till samma ställe? Det måste fan vara supertråkigt! Inte roligare att försöka utforska så många nya platser som möjligt så länge man orkar???

Vad tycker ni om det?


Varför bor du på samma ställe större delen av ditt liv när du har hela världen under dina fötter och kan bo typ var du vill? Jo, för att du är bekväm. Samma sak gäller charter osv.
#26 2020-12-30, 01:48
Stamford
Kan inte låta bli att tycka såna människor är helt jävla mongo. Dem kostar på sig resa och åker till samma ställe hela tiden. Vilka dårar
#27 2020-12-31, 13:48
Tzatzikin
När jag var yngre och utan barn undrade jag detsamma som TS. Nu med intensiva småbarn drömmer jag om att åka till nått svenneställe med all inclusive, gärna till samma ställe flera gånger så ungarna hittar och vågar leka på egen hand utan att man behöver undra var de är.